Nerwowość u 3-latka a objawy rozpieszczenia

mój 3letni synek jest towarzyski i nie boi się ludzi-pcha się na kolana nawet obcych a gdy nas odwiedza bierze za rękę i ciągnie na siłę do swego pokoju by się tam z nim bawili-jego plac zabaw to całe mieszkanie po którym rozciąga zabawki-jednakze układa schematy typu-książeczki w żadku bądż kredki w żadku gdy maluje nimi.jest złośnikiem który szybko się denerwuje i wpada w płacz jak czegoś nie dostanie-nie wiem czy objaw rozpieszczenia czy powinnam się obawiac..

Dzieci w tym wieku lubią schematy, rytuały, podobnie uważają, że są "pępkiem świata", zaś płaczem usiłują wymusić pożądany dla nich efekt (tym mocniej im częściej działa tzn rodzice się uginają). Także ze względów emocjonalnych- przeżywają emocje bardzo silnie, a nie maja jeszcze systemów poznawczych (jak dorośli, którzy potrafią sobie coś "wytłumaczyć"), które pozwalałyby im łagodzić stany emocjonalne. Może to być zatem normalny objaw rozwijającego się trzylatka. Wszystko jednak zależy od nasilenia, a także innych zachowań dziecka- rozwoju mowy, kontaktu wzrokowego, zainteresowań, reakcji na zmiany, obecności "dziwacznych" zachowań itp. Jeśli się Pani bardzo niepokoi albo w którymś z ww obszarów coś Panią niepokoi proszę skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, który zdiagnozuje malucha.