Nerwowość u dziecka przed pójściem do przedszkola

Witam bardzo prosze o porade :Czy mam wypisać dziecko z przedszkola? Chodzi już 2 rok .Przed I po operacji migdałków miała 8 mies przerwe . Twierdzi ,że nie lubi płacze codziennie rano jak ma iśc ,płacze po drodze do przedszkola, sceny przed wejsciem ,płacz, trzymanie się za nogę ,pani musi ją zabrać. Najgorsze ,że zaczyna się jąkać ,czasem trudno jej powiedziec proste zdanie ,bierze głębokie oddechy I znów próbuje .Czuć ,że się cała trzęsie, mowa bardzo mnie martwi ,proszę o pomoc!

Witam,
w takiej sytuacji na pewno warto byłoby skonsultować się z psychologiem, może jest psycholog w przedszkolu, jeśli nie to pomocy można szukać w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Na pewno jest to trudna sytuacja zarówno dla Pani jak i dla dziecka. Warto postarać się ją jak najszybciej rozwiązać ponieważ trwanie w niej zapewne wywołuje także w Pani niepokój, co także może wpływać na dziecko. Nie twierdzę, ze Pani obawy są nieuzasadnione, jedynie, ze warto je rozwiązać raczej niż w nich tkwić, bo ta sytuacja jest trudna zarówno dla Pani jak i dziecka. Jeśli chodzi o decyzję wypisania dziecka z przedszkola, to zawsze warto się nad tym dwukrotnie zastanowić, w końcu przyjdzie czas kiedy dziecko będzie musiało pójść do przedszkola, raczej radziłabym próbę rozwiązania tej sytuacji z pomocą psychologa. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Witam serdecznie. Bardzo trudny problem Pani porusza i trudno po tak krótkim mailu udzielić jednoznacznej odpowiedzi odnośnie rezygnacji z przedszkola, tym bardziej, że to duża zmiana dla dziecka. Nie wiemy w czym tkwi przyczyna trudnych rozstań: czy stanowi ją same przedszkole, czy też małej trudno jest się separować od Pani. Ciekawe też czy dziecko jąka się tylko przed pójściem do przedszkola, czy też w ciągu całego dnia. Żeby nie podjąć zbyt pochopnej decyzji i bardziej nie utrudnić dziecku funkcjonowania poleciłabym Pani wizytę u psycholog dziecięcego lub terapeuty rodzinnego, gdzie Pani będzie mogła dokładnie opowiedzieć o całej sytuacji emocjonalnej i rodzinnej dziecka, włącznie ze swoją więzią z córeczką i wtedy ten psycholog na pewno pomoże Pani jak najkorzystniej rozwiązać tą sytuację. Bardzo dobrze, że Pani to zauważa i chce reagować. Powodzenia. Małgorzata Danielewicz.

Witam. Bardzo niepokojącym sygnałem jest to, iż u dziecka w sytuacji stresu pojawia się jąkanie. Niezwłocznie trzeba zapewnić dziecku pomoc - zarówno logopedy, ale przede wszystkim psychologa i wspólnie z tymi specjalistami ustalić strategię postępowania. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein