Intensywne swędzenie na wysokości szczęki

Od wielu (myślę, że przynajmniej 13-15) lat, odczuwam intensywne swędzenie na wysokości szczęki. Jest to miejsce od ucha w dół, do brody. Swędzenie pojawia się w bardzo różnym czasie. Wykluczyłam oczywiście kosmetyki, biżuterię, środki higieny, nawet ubrania. Z wieloletniej obserwacji mojej dolegliwości, skłaniałabym się do twierdzenia, że to reakcja na zmianę temperatury. Jednak to nie jest do końca potwierdzone. Swędzenie pojawia się naprawdę niespodziewanie. Czasami jest w miarę łagodne (jeśli można tak mówić o swędzeniu?!), niejednokrotnie mam ochotę rozedrzeć skórę w tym miejscu. Intensywny świąd, nawet wbrew mojej woli, powoduje jednak drapanie, które w rezultacie stworzyło w tym miejscu brzydką skórę, z bliznami po krostach, pojawiających się niestety, w wyniku właśnie drapania.

Witam! Opisywane dolegliwości są dość nietypowe i trudno wskazać jednoznacznie ich przyczynę. Wydaje się jednak, że jedną z dość prawdopodobnych przyczyn może być neuralgia nerwu trójdzielnego, a dokładnie jego gałęzi żuchwowej (wskazuje na to lokalizacja). Jest to nerwoból, który może objawiać się różnorodnie. Świąd jest opisywany zazwyczaj jak aura napadu bólowego, ale nie wykluczone, że intensywny świąd może być główną manifestacją neuralgii. Aby powiedzieć coś więcej konieczne jest badanie neurologiczne. Zachęcam do wizyty u neurologa w celu weryfikacji podejrzeń. Lekarz po ustaleniu rozpoznania będzie mógł zlecić odpowiednie leczenie. W przypadku wykluczenia tej przyczyny warto jeszcze skonsultować problem z dermatologiem. Pozdrawiam serdecznie!