Neuralgia nerwu trójdzielnego a odstawianie leku Tregetol

Witam,choruję na neuralgię nerwu trójdzielnego.Biorę tabletki tregetol dwa razy dziennie 1 tabletka.Mój lekarz zalecił branie leku przez miesiąc.Czy przy odstawieniu muszę schodzic z dziennej dawki stopniowo, czy mogę od razu po miesiącu odstawic tabletki,bez zmniejszania dawki?W jaki sposób mogę jeszcze sobie pomóc doraźnie przy ataku bólu,który paraliżuje mi prawą stronę twarzy?I czy przebyty 2 tygodnie temu upadek z wysokości mógł byc przyczyną nasilonych ataków neuralgii?pozdrawiam.Anna,l.30

Pani Anno, sposoby dawkowania ( w tym sposób odstawienia leku ) ustala pani lekarz prowadzący ( wszytko zależny od dawki, formy i celu podania, a także od indywidualnych czynników występujących u pacjenta ). Co do drugiego pytania, znów odsyłam panią do lekarza prowadzącego terapię, ( karbamazepina posiada liczne interakcje z innymi lekami ). Trzecie pytanie - tak, upadek z wysokości może nasilić objawy neuralgii, a jeśli to właśnie nastąpiło zalecam kontakt z lekarzem prowadzącym.

lek odstawia się stopniowo,tak jak był wprowadzany.
Upadek raczej bez znaczenia dla neuralgii
doraźnie leki p/bólowe,ew kontynuacja leczenia Tegretolem

CZy było NMR mózgoia, ???? Można wykonać glicerolizę zwoju Gassera i wyleczyć Panią, robimy to w naszym ośrodku, leży się 1 dzień.

Nerw trójdzielny jest nerwem przewodzącym bodźce czuciowe z twarzy i głowy. Ból najczęściej jest rezultatem bezpośredniego podrażnienia nerwu: zapalenia toczącego się wokół niego, jego uszkodzenia lub uciskania przez tętnice lub żyły bądź niedokrwienia. Często zdarza się, że przyczyny neuralgii nie można znaleźć.
W leczeniu farmakologicznym neuralgii stosuje się:
•leki przeciwpadaczkowe ( niektóre, ściśle określone, i co bardzo ważne w odpowiednich dawkach)
•leki przeciwdepresyjne ( ściśle określone, i co bardzo ważne w odpowiednich dawkach)
W uporczywym bólu stosuje się:
- blokady, czyli ostrzykiwanie chorego nerwu lekiem przeciwbólowym (często blokada poprzedza zabieg termolezji lub neurolizy)
- termolezję, uważaną za najskuteczniejszą metodę leczenia.
- leczenie Gamma Knife (skuteczność około 30%)
- inne np. neuroliza
- inne, których skuteczność nie została jednoznacznie potwierdzona
Jednocześnie trzeba uświadomić sobie, jakie bodźce najczęściej wywołują nerwobóle i nauczyć się ich unikać (np. nie dotykać określonych miejsc na twarzy lub w jamie ustnej).

W ostateczności możliwe jest operacyjne odsunięcie naczynia uciskającego nerw trójdzielny, jeżeli oczywiście przyczyną jest konflikt naczyniowo-nerwowy.
Podstawowym badaniem jest MRI mózgu, często z opcją angio.
Badanie MRI pozwala również wykluczyć inne choroby, objawiające się podobnym bólem np guz kąta mostowo móżdżkowego, stwardnienie rozsiane.
Taki ból może towarzyszyć ostremu zapaleniu miazgi zębowej, zmianom zwyrodnieniowym w stawach skroniowo-żuchwowych, zapaleniu zatok przynosowych, chorobom oczu i uszu.