Neuralgia podpotyliczną i ból tyłu głowy

Mam neuralgię podpotyliczną. Ból obejmuje tył głowy, potylicę, kości sutkowe i za uszami. Rtg i rezonans nic nie wykazały. Mam też szumy uszne i stany zawrotów oraz splątania. Według mnie mają przyczynę w noszeniu źle dobranych okularów i ucisku oprawek oraz zauszników na głowę. Od pół roku nie noszę już okularów a ból pozostał, zwiększyłby się gdybym je założył. Wczoraj dostałem dwie blokady nerwów, po jednej na str,czuję tylko minimalną poprawę. Co dalej zrobić, jak to leczyć. Błagam od odp.

Neuralgia potyliczna ma konkretne objawy i kryteria rozpoznania.
Ból o charakterze neuralgii też ma swoje ściśle określone kryteria. I nie wszystkie podane objawy mieszczą się w tych kryteriach.
Leczenie dobiera się do rodzaju bólu i choroby , wtedy może byc skuteczne.
Jednym z najkuteczniejszych metod leczenia neuralgii jest rzeczywiście blokada, czasami trzeba wykonac serię np. 3 blokady w odstępach tygodniowych by wystąpił efekt leczenia.
Do leków mających działanie przeciwbólowe w bólu o charakterze neuropatycznym należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe (oczywiście stosowane w odpowiednich dawkach).

Witam,
Które nerwy były blokowane - potyliczny większy, mniejszy czy trzeci?
Czy blokada była robiona pod kontrolą USG? Nerw potyliczny większy widać w USG, dzięki temu mamy pewność, że lek został podany we właściwe miejsce.
Ból w okolicy potylicznej może również pochodzić ze stawów międzywyrostkowych (ang: facet joints) kręgosłupa szyjnego. Należałoby zrobić blokadę diagnostyczną tych stawów, ale koniecznie pod kontrolą USG lub RTG. Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Łukasz Kmieciak