Nie akceptuję swojej orientacji seksualnej - co robić?

Witam, mam 16 lat. Mój problem się zaczął, gdy nie akceptowałem samego siebie. To samo tyczyło się moich rówieśników. Odkąd pamiętam (podstawówka), byłem zawsze z tyłu, nieakceptowany, jak i poniżany. Może to tylko moja wyobraźnia, ale zawsze czułem się gorszy. 5-6 lat temu zauważyłem, że nie podobają mi się dziewczyny. 2 lata później przeszła przeze mnie myśl, że mogę być homoseksualistą i żyłem w tym przekonaniu przez jakieś 3 lata. Powiedziałem o tym mamie (jakiś miesiąc temu). Gdy jej to mówiłem, to omal się nie rozpłakałem. To był dla mnie szok, lecz stwierdziłem, że problem tkwi głębiej. Otóż nienawidzę swojego ciała. Takie uczucie posiadałem wcześniej, lecz będąc młodszy, nie zwracałem na to uwagi, może dlatego, że żyłem w przekonaniu, że jestem w okresie dojrzewania i wszystko się zmienia. Przez ostatnie 2 lata cały czas mam myśli samobójcze. Raz prawie zrealizowałem plan, lecz stchórzyłem, tamując ranę. Boję się powiedzieć o wszystkim mamie. Boję się, że nie zaakceptuję tego, że... mogę być osobą "w innym ciele". Chciałbym być szczęśliwy, lecz nie raniąc najbliższych. Mam bardzo dużą rodzinę i nie chcę, by moi najbliżsi cierpieli z tego powodu.

Witam!

Twoje obawy są zrozumiałe. Społeczeństwo nadal ma problemy w akceptacji osób w jakimś stopniu różniących się od większości. Warto jednak porozmawiać z mamą, bo to ona może Cię wspierać i pomóc Ci przetrwać trudne momenty. Polecam Ci spotkanie z seksuologiem (najlepiej, żeby był to psycholog), żebyś mógł z nim porozmawiać o swoich problemach i obawach związanych z seksualnością. Problemy, z jakimi się zmagasz, są bardzo trudne i mogą się nasilać, jeśli nie będziesz miał odpowiedniej pomocy i wsparcia. W pracy z seksuologiem będziesz miał szansę znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz zaakceptować siebie takim, jakim jesteś. Jesteś niepełnoletni, dlatego zgoda mamy będzie wymagana do kontaktu ze specjalistą. Oprócz bezpośredniego kontaktu z seksuologiem proponuję Ci także skorzystanie z telefonu zaufania Stowarzyszenia Lambda, które zajmuje się sprawami seksualności. Ten telefon (22 628 52 22) działa codziennie w godz. 18-22. Uzyskasz w ten sposób wsparcie, możliwość rozmowy (bez uprzedzeń i oceniania Ciebie) o swoich problemach sfery seksualnej oraz nowe możliwości rozwiązywania trudności.

Pozdrawiam