Nie chcę dalej być taka nerwowa. Co mogę zrobić, by się zmienić?

  Mam 14 lat, wychowuję się w domu, gdzie ojczym ma nerwicę. Często denerwuje się na mnie i robi mi awantury z byle powodu, np. że sprzątam w nowych spodniach lub zaspałam do szkoły i on musiał wyjść za mnie z psem. Ostatnio wiele znajomych wypomina mi to, że można wyprowadzić mnie z byle powodu z równowagi. Potrafię zdenerwować się przez to, że mama poprosi mnie o wykonanie jakiejś czynności w domu, albo na korytarzu w szkole zobaczę osobę, której nie lubię. Często nie umiem opanować emocji i w nerwach mówię innym przykre rzeczy albo rzucam przedmiotami. Zdarza mi się samookaleczać, by stłumić emocje. Jest to chwila ulgi, następnie mam wyrzuty sumienia i obniżoną samoocenę. Rodzice zauważyli to, lecz zamiast mi pomóc jeszcze bardziej się zdenerwowali na mnie. Nie chcę dalej być taka, co mogę zrobić, by się zmienić?

Witam!

Twoje problemy są spowodowane przede wszystkim tłumieniem emocji i sytuacją w domu. Ojczym krzykiem stara się "uczyć" Cię zasad, a odnosi to odwrotny skutek. W mamie nie masz oparcia. Emocje, które powstają podczas takich sprzeczek z ojczymem są tłumione przez Ciebie, a rozładowujesz je w bardziej bezpiecznych sytuacjach - w szkole na rówieśnikach, na mamie lub sama na sobie.

Autoagresja nie jest rozwiązaniem problemu, powoduje pogłębianie się trudności, poczucie winy i zaniżenie samooceny.

Jeśli nie potrafisz porozmawiać z rodzicami wprost lub oni Cię nie wysłuchają, to napisz do nich list. Opisz to, jak się czujesz, jak odbierasz ich zachowanie, daj im również znać, że bardziej od krzyku i kar potrzebujesz ich wsparcia i pomocy.

Polecam Ci również wizytę u szkolnego psychologa. Jeśli masz także bliską przyjaciółkę lub przyjaciela, któremu możesz zaufać, warto, byś rozmawiała o swoich trudnościach. Możesz także korzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111). Będziesz mogła porozmawiać o problemach i wspólnie z konsultantem zastanowić się, jak je rozwiązać i poprawić Twoje samopoczucie

Pozdrawiam