Nie chudnę: co robię nie tak w swojej diecie?

Mam 21 lat i w ciągu 3 lat przytyłam 10 kg. Studia ograniczyły moją aktywność fizyczną do zera. Wcześniej miałam wyłącznie problemy z niedowagą. Dzisiaj ważę 63 kg przy 168 cm wzrostu. Odchudzam się już od miesiąca, a schudłam zaledwie 1,5 kg. Staram się nie przekraczać 1300-1400 kalorii dziennie. Do tego codziennie ćwiczę 6 Weidera. Niestety, podczas swojej diety nie odmówiłam sobie alkoholu, bo wreszcie mam czas na imprezy. Faktem jest też, że jeśli spożywam alkohol, to nie jem, bo mam świadomość, że alkohol jest kaloryczny, a więc generalnie nie powinnam przekraczać więcej niż 1700 kalorii, zakładając, że kieliszek wina ma 150 kalorii. Czy to może mieć aż taki wpływ na to, że nie chudnę? Może potrzebna mi jest większa aktywność fizyczna?

Od miesiąca jem tylko sałatki, jogurty i muesli, ewentualnie na obiady maksymalnie do 100 gram chudego mięsa/ryby. Liczyłam na to, że w pół roku schudnę 10 kg i powrócę do starego rozmiaru M. Czytałam również, że najzdrowiej jest chudnąć 1 kg tygodniowo. Póki co, nie widzę jednak wymarzonych postępów. Czy jest to spowodowane mimo wszystko spożywaniem alkoholu? A może potrzeba mi jeszcze więcej ćwiczeń? Aktualnie ćwiczę godzinę dziennie.

Lek. Marta Hat

Witam!

Pani sposób odżywiania jest zbyt nieregularny. W zdrowej diecie, która pozwala skutecznie schudnąć, a także – co bardzo istotne – uniknąć efektu jo-jo ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości energii, ponieważ gdy nadmiernie ogranicza się podaż kalorii organizm zaczyna się bronić. Nie tylko dieta staje się coraz mniej skuteczna, ale metabolizm ulega rozregulowaniu.

Oprócz podaży energii (min. 1500 kcal/ dobę) istotne jest zaopatrzenie organizmu w odpowiednie składniki odżywcze. Należy zastanowić się nad swoim jadłospisem i wykluczyć nadmiar węglowodanów oraz tłuszczów. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej warzywa oraz owoce- jako źródło witamin. Należy ograniczyć produkty mączne- pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz cukry proste i alkohol.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną – jest jak najbardziej wskazana, zwłaszcza tzw. ćwiczenia aerobowe, które pozwalają na skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. Do przykładowych aerobów należą: bieganie, jazda na rowerze, skakanka, trening na steperze – w wymiarze czasowym > 40 minut.
Prawidłowy spadek masy ciała przy stosowaniu diety to ok. 1 kg na 7-10 dni, jednak nie zawsze jest to regułą.

Pozdrawiam