Nie czuję się dobrze ze swoim wyglądem - nie wiem, co robić?

Mam 17 lat i coraz gorzej się czuję, to wszystko przez ten okropny wygląd, z całym ciałem mam jakieś problemy, a to pryszcze, a to brzydko pachnie z ust (ja dbam o higienę, ale w moim przypadku to góra na 5 minut może pomaga, bo podobno coś z żołądkiem może być nie tak) :( to najgorsze chyba, co mi się przytrafiło, przez to unikam rozmów, do tego dochodzą strasznie grube okulary ;/ z wszystkim praktycznie jest problem ;/ Od dawna zdarza mi się bardzo często myśleć o rzuceniu się pod pociąg, powiesić się chyba nie umiałbym. Nigdy się nie leczyłem jeszcze, nie chcę samoakceptacji, po co mi to tak naprawdę, jeżeli wyglądu mi nie zmieni, a terapia polega tylko chyba raczej na uwierzeniu w siebie.

Często, głównie wieczorami, ogladam zdjęcia albo fragmenty jakichś smutnych filmów, np. o przyjaźni, i wtedy mnie łapie taka depresja, uświadamiam sobie, że nigdy mnie to nie spotka, straszne uczucie, mam także 4 ślady po cięciu się, ale to była rzadkość, nie powtarzam już tego. Czy da mi się więc jakoś pomóc, gdy ja sam, szczerze mówiąc, nie widzę sensu, moje życie to głównie sen, internet, szkoła i tak w kółko, nikogo nie mam, tylko rodzice, ale to nie to co przyjaciel.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Myślę, że jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swój wygląd i polepszyć swoje samopoczucie.

1. Trądzik to choroba, z którą ma problem wiele osób, ale większości z nich udaje się go wyleczyć. W Twoim wieku jest to bardzo częsty problem, który leczony maleje, a czasem zupełnie znika. Spróbuj podejść do tego problemu w ten sposób i udać się do sprawdzonego dermatologa.

2. Nieprzyjemny zapach może nie mieć związku z nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale z żołądkiem. Zamiast jednak gdybać i załamywać ręce, umów się na spotkanie z lekarzem gastrologiem. Warto upewnić się, co jest przyczyną takich problemów i jak to wyleczyć lub złagodzić objawy. Przed ważną rozmową możesz korzystać z gum do żucia, odświeżających listków lub pastylek do ssania. Istnieją również specjalne dezodoranty do jamy ustnej.

3. Porozmawiaj ze swoim okulistą o możliwości noszenia szkieł kontaktowych lub korekcji wady wzroku. Dbaj o zdrowie swoich oczu - wykonuj ćwiczenia dla poprawy wzroku, nie spędzaj całego wolnego czasu przed komputerem, a podczas korzystania z niego pamiętaj o preparatach nawilżających śluzówkę oka. Możesz również pomyśleć o zmianie oprawek w swoich okularach na bardziej efektowne lub podkreślające Twoją osobowość.

4. A mówiąc o osobowości - czy nie to jest głównym powodem, dla którego chcemy się z kimś przyjaźnić? Dla twojego przyszłego przyjaciela ważne będzie to, jakim jesteś człowiekiem, jakie masz zainteresowania i poglądy, czy można na Tobie polegać itd. itp. Zakładając, że nigdy nie spotkasz przyjaciela, automatycznie zamykasz się na taką relację. Czy znasz zasadę samospełniającego się proroctwa? Pomyśl nad przyłączeniem się do grupy osób, która zajmuje się pracą nad interesującym Ciebie projektem, poszukaj kół zainteresowań w Twojej szkole lub okolicy. Zastanów się, jaki musiałby być człowiek, aby zyskał Twoją przyjaźń? Wyobraź go sobie. Czy jeżeli miałby problemy z cerą, nosił okulary lub zdarzał mu się nieprzyjemny zapach z ust, to nie zasługiwałby na miano przyjaciela?

5. Pomyśl również o konsultacji z psychologiem. Spotkania indywidualne lub terapia grupowa mogłyby Ci bardzo pomóc. Warto chociaż spróbować - nie masz nic do stracenia.

Pozdrawiam serdecznie