Nie jestem w ciąży, ale dlaczego mam nieregularny okres?

Witam. Zacznę od początku. Mam 16 lat, miesiączkuję od 3 (albo 4) lat. Od jakichś dwóch miesięcy uprawiam z moim Chłopakiem petting. Są również pieszczoty oralne. Zawsze jednak bardzo przy tym uważamy - zawsze jedno jest w ubraniu, myjemy ręce, w przypadku gdy ja pieszczę Go oralnie, zaraz później myję zęby itp.

Wcześniej, to znaczy zanim zaczęliśmy się kochać w ten sposób, przez długi czas (z przerwami 10 miesięcy) był za granicą. W tym czasie moje miesiączki były dość regularne, a jeszcze wcześniej, przez pół roku, brałam tabletki antykoncepcyjne - na uregulowanie miesiączki). Trwały 28-29 dni. Gdy wrócił nagle wszystko mi się rozregulowało (stres, egzaminy - myślałam, że to bardziej wina tego). Szkoła się skończyła, egzaminy również, a mój cykl trwa raz 26, raz 25 a raz 32 czy 33 dni. W dodatku - krwawienie trwa raz 4 dni, a raz 7.

Ostatnie krwawienie trwało 4 dni, a ostatni cykl 28 (wcześniejsze 32, 33, 29). Przed ostatnią miesiączką (tą, która trwała 4 dni) wyjechałam za granicę (myślałam, że to może być przyczyna). Miałam kontakt z niezbyt czystą wodą w jeziorze (nie wiem czy to ma znaczenie) oraz basenem. Tydzień temu również byłam nad basenem. Bezpośrednio po tym bardzo zaczęły mnie swędzieć okolice intymne. Swędzieć, piec. Myślałam, że to od chloru albo od noszenia stringów. Przeszło.

Ale mój aktualny cykl trwa już 33 dni i chyba niezbyt zanosi się, żeby miesiączka była szybko... Zauważyłam, że częściej oddaję mocz. Z pochwy wydostaje się dziwna żółta, czasem biała wydzielina. Oddawanie moczu i brak okresu od razu przywołały mi na myśl ciążę, ale chyba nie ma powodu się jej obawiać, gdy nie było ŻADNEJ styczności jego penisa z moimi okolicami intymnymi ani spermy tym bardziej, prawda? Jak już mówiłam - uważamy bardzo, ponieważ miałam zamiar właśnie od pierwszego dnia tego okresu zacząć brać tabletki. Drugim pytaniem jest - czy to co się ze mną dzieje jest normalne? Zapomniałam dodać, że któregoś dnia, po seksie oralnym miałam nudności, możliwe, że po spermie, która jakimś cudem dostała się do gardła? Co mam zrobić? I czy powinnam brać tabletki kiedy ten okres ewentualnie się zacznie? Bardziej chodzi mi o uregulowanie tego okresu, niż o antykoncepcję (chociaż o jakieś bezpieczeństwo, bo nie planuję jeszcze rozpoczynać pełnego współżycia - raczej pozostanę przy pettingu). Proszę o porady.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Antykoncepcja hormonalna nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o regulowanie cyklu. Będziesz pod jej wpływem miała regularne krwawienia, ale po pierwsze, nie będą to prawdziwe miesiączki, lecz krwawienia z odstawienia, po drugie- istnieje duże ryzyko, że po odstawieniu hormonów sytuacja wróci do wcześniejszego stanu. Poza tym, hormony nie są zalecane w tak wczesnym okresie życia, ze względu na Twój niedojrzały jeszcze układ hormonalny. Tak więc nie polecam Ci wprowadzania do swojego organizmu sztucznych substancji o tak silnym działaniu. Tym bardziej, że nie zależy Ci na działaniu antykoncepcyjnym.

Twoje cykle nie są zresztą bardzo nieregularne - najprawdopodobniej każdy z nich jest owulacyjny. Niewykluczone, że z czasem, gdy Twoj układ rozrodczy całkiem już dojrzeje, sytuacja całkowicie unormuje się. Ponadto, u każdej, nawet całkiem zdrowej kobiety, miesiączka od czasu do czasu (mniej więcej raz na rok) może w ogóle się nie pojawić, i nie ma powodów do niepokoju.

Rzeczywiście, opisywany przez Ciebie typ zbliżeń nie stwarza szansy na zajście w ciążę - nie przejmuj się taką możliwością (wiem, że to się łatwo mówi, a osoby w młodym wieku nieraz odczuwają nieracjonalnie silny lęk przed możliwościa zajścia w ciażę, nawet jeśli charakter uprawianych przez nie pieszczot praktycznie nie stwarza takiej szansy). Zawsze możesz też, dla uzyskania całkowitej pewności, wykonać test ciążowy. Nudności po stosunku oralnym wywołane mogły być po prostu podrażnieniem tylnej części gardła.

Częstsze oddawanie moczu może być spowodowane zapaleniem pęcherza moczowego. Świąd w przedsionku pochwy i białawe, "twarożkowe" upławy mogą być wywołane grzybicą pochwy. Z drugiej strony, biały śluz wydostaj się z dróg rodnych fizjologicznie w drugiej fazie cyklu (przed miesiączką). Jeśli objawy te wciąż się utrzymują, radzę udać się do ginekologa lub lekarza rodzinnego (jeśli utrzymuje się tylko częstomocz).

Pozdrawiam serdecznie!