Nie jestem w ciąży i nie mam okresu. Dlaczego?

Witam, mój problem wygląda następująco: biorę tabletki od ok. 4 lat, z ostatniego blistra tabletek Y*** (dwuskładnikowa tabletka antykoncpecyjna przyjmowana w schemacie 24+4) zapomniałam wziąć dwóch (tak przy końcu opakowania). Teraz biorę już nowe opakowanie, a okres się nie pojawił - spóźnia sie 14 dni. Robiłam test ciążowy, ale wynik był negatywny. Jaka (oprócz ciąży) może być jeszcze przyczyna braku okresu? Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli pominęła Pani dwie z ostatnich 4 tabletek (tzw. placebo), to nie wpłynęło to na skuteczność antykoncepcji. Zawsze, gdy w czasie przyjmowania tabletek "placebo" nie pojawi się krwawienie, należy przed rozpoczęciem kolejnego opakowania (i w razie wyniku negatywnego - również w trakcie przyjmowania tabletek z tego opakowania, np. po tygodniu) wykonać test ciążowy.

Czasem krwawienie nie pojawia się i nie musi to być spowodowane ciążą. Nie należy się tym nadmiernie niepokoić. Teraz jednak nie powinna Pani oczekiwać krwawienia, gdyż rozpoczęła Pani przyjmowanie tabletk z następnego blistra, które zawierają hormony.

Pozdrawiam!