Nie ma diagnozy - co się dzieje?

Witam  Mój mąż od ponad tygodnia jest w szpitalu /w przychodni na 3 ekg -2 były niedobre/w szpitalu zrobiono echo serca/ wynik ok/. Nosił aparat przez 24 godziny /mierzono tylko ciśnienie/ było wąchające od 140/80 do 215/100 jeden raz. Kilka pomiarów 170/80-90/ chodził w tym czasie po schodach. W nocy było nawet 60/40. Miał wykonaną gastroskopie /czy nie ma przepukliny przeponowej-nie ma/ dziś zrobiono tomografię na przepustowość żył nerkowych /nie ma wyniku/ miał prześwietlenie kręgosłupa /stwierdzono zwyrodnienie w odcinku piersiowym, ale nadal niepokoi lekarzy ciśnienie/. Badania krwi w porządku, brak cholesterolu, miał też usg od mostka do dołu i boki-ok. A dziś od rana ucisk w klatce piersiowej aż o godz 17, zasłabł. Został przewieziony na R/oddziału wewnętrznego. Ciśnienie 160/100, badania krwi ok i dalej nie ma diagnozy co się dzieje. Chcę zaznaczyć, że od tygodnia jak jest w szpitalu ucisk w klatce nie ustał /pojawia się przy wysiłku, ale też gdy mąż siedzi. Nie wiem co robić nawet nie położyli go na kardiologi tylko na wewnętrznym. Do tej pory ufałam lekarzom i myślałam, że wiedzą co robią ale zaczynam się bać. 9 dzień w szpitalu zero diagnozy, a wręcz jest gorzej. Mąż na nic nie chorował, był 2 lata temu w szpitalu /miał bóle głowy/ stwierdzono bóle Hortonowski, nie wiem czy dobrze napisałam? Proszę o pomoc. Co robić, jakich badań żądać aby zrobiono. Przepraszam jeśli moje pisanie jest takie nieskładne i z błędami ale jestem bardzo zdenerwowana.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W pierwszej kolejności utrudnia interpretację brak wiedzy, m.in. na temat - jakie odchylenia były w EKG? Tomografia na przepustowość żył nerkowych - nie wykonuje się takiego badania. Może chodzi o angiografię subtrakcyjną tętnic nerkowych? (w celu wykluczenia nadciśnienia naczyniowo-nerwowego). Przy takich skokach ciśnienia tętniczego - warto wykluczyć przyczyny wtórnego nadciśnienia tętniczego, prócz wspomnianego naczyniowo-nerwowego również, np. guza chromochłonnego - rozpoznanie poprzez oznaczenie wydalania w moczu np. metoksykatecholamin czy kwasu wanilinomigdałowego. Jest jeszcze dużo innych możliwych przyczyn nadciśnienia wtórnego - ich prawdopodobieństwo można określić znając całościowy obraz kliniczny.

W przypadku wyrównanych parametrów życiowych i braku bezpośrednich danych wskazujących na przyczynę kardiogenną dolegliwości - nie ma wskazań do przenoszenia chorego na oddział kardiologiczny. Z Pani opisu wynika, iż diagnostyka jest szeroka i specjalistyczna.

Jeżeli chodzi o ból w klatce piersiowej - trudno się do niego odnieść, pomocna była by znajomość wspomnianych ekg, dlatego trudno mi ocenić, czy np. nie ma wskazań do koronarografii. Jeżeli były by wskazania - rzeczywiście potrzeba by była przeniesienia na Oddział Kardiologiczny.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!