Nie ma okresu - co jest przyczyną?

Witam,
mam 21 lat, mija szósty miesiąc, od kiedy nie mam okresu, bardzo się tym martwię, wcześniej zdarzały mi się nieregularne cykle, ale nie aż tak długo. W ciąży nie jestem, bo nie współżyłam, strasznie się boję, że to może być coś poważnego i w przyszłości nie będę mogła mieć dzieci...

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Brak miesiączki może mieć różną etiologię. Tak długi brak okresu powinien być poddany szczegółowej diagnostyce. W tym celu należy udać się do lekarza specjalisty ginekologa. Przyczyną zahamowania okresu może być nadmierny stres lub wysiłek fizyczny. Intensywne odchudzanie lub znaczące przybranie na wadze bywa również przyczyną zaburzeń. Nie można wykluczyć również problemów z gospodarką hormonalną oraz innych schorzeń narządów rodnych.