Nie mam miesiączki. Czy to dlatego, że się nierozważnie odchudzałam?

Witam!

Mam 20 lat, wzrost 167 cm, waga 44 kg. W sierpniu nie dostałam miesiączki. Nie uprawiałam seksu, ale mój chłopak jak z nim spałam, to miał wytrysk (miał majtki na sobie), wtedy mnie przytulał "na łyżeczkę" tak, że on był z tyłu. Od razu przebrał majtki na suche. Czy mój brak miesiączki związany jest z masą ciała? W lipcu ważyłam 2 kg więcej i okres miałam normalnie. Trochę źle się odchudzałam, ale już wróciłam do normalnego w miarę odżywiania.

Co jem: -na 1. śniadanie z reguły owsianka (ale taka szybka z paczuszki z owocami i mlekiem) i jakiś owoc (jabłko lub śliwki), -na 2. śniadanie ostatnio jem tosta z szynką, pomidorkiem szczypiorkiem i keczupem. -później mam obiad, też jem zwykle mięso, kalafior, kasza, ryż lub makaron. Jak są ziemniaki, to z reguły ich nie jem. Mięso zwykle pieczone lub gotowane, -nastepnie jem jakiś jogurt i na kolację kanapkę też szynka, pomidor itp. Później pochrupię sobie marchewki czy paprykę.

Czy jeśli będę się normalnie odżywiać, to okres wróci? Trochę się martwię. Wiem, że w ciąży nie jestem, że plemniki to nie alpiniści, ani się nie teleportują, jednak takie głupie myśli chodzą mi po głowie. Tak już mam. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Witam,

zawsze warto wyjaśnić taki problem u lekarza (pierwszego  kontaktu / ginekologa). Ze swojej strony mogę powiedzieć, iż zdarza się, że stosowaniu restrykcyjnych diet odchudzających, niewielkiej masie ciała jak i szybkiej lub bardzo znacznej redukcji masy ciała - mogą towarzyszyć zaburzenia hormonalne, których przejawem może być właśnie zanik miesiączki bądź zaburzenia w regularności jej występowania. Odchudzanie może być dla organizmu swoistym "szokiem". Proponowałabym, abyś udała się na konsultację. Nie można bagatelizować zaniku miesiączki, zwłaszcza, że czasem aby przywrócić naturalny rytm cyklów niezbędne jest włączenie leczenia.

Nie odchudzaj się proszę. Zapoznaj się z Piramidą Żywienia - http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#g
oddaje ona prawidłową ilość różnorodnych produktów, które powinny się znaleźć w Twojej diecie każdego dnia.

Pozdrawiam