Nie mam okresu i biorę tabletki antykoncepcyjne - czy antykoncepcja będzie skuteczna?

Witam. Byłam u lekarza i zapisał mi tabletki jednoskładnikowe. Mówiłam, że już nie karmię i miałam tylko jeden okres i już nic więcej. Powiedział, że w takim momencie mogę wziąć tabletkę, kiedy chcę, i że nie będę miała okresu, tylko plamienia, ale ja go nie mam i nie wiem, co robić. Czy dobrze wzięłam tabletki bez okresu i czy mam brać i czekać na niego? Chcę, żeby antykoncepcja była skuteczna. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki jednoskładnikowe, które zostały Pani przepisane, muszą być brane bardzo regularnie, najlepiej dokładnie o tej samej godzinie codziennie, bez siedmiodniowej przerwy. Przy ich braniu może dochodzić do nieregularnych krwawień i plamień po pewnym czasie. Dlatego, jeśli przestała Pani już karmić, można rozważyć zastosowanie tabletek dwuskładnikowych, jeśli tylko nie jest Pani szczególnie narażona na zakrzepicę żylną lub nie posiada innych przeciwwskazań zdrowotnych do przyjmowania syntetycznego estrogenu.

Obecnie brane tabletki będą skuteczne, ale należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień ich stosowania.

Pozdrawiam serdecznie!