Nie miałam krwawienia z odstawienia. Czy tabletki chronią mnie przed ciążą?

Witam. Mam pewne wątpliwości związane z tabletkami antykoncepcyjnymi, a nie mam możliwości pójść w ciągu najbliższych 2 tygodni do mojego ginekologa, dlatego postanowiłam zasięgnąć porady tutaj. Otóż przez kilka miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne (24+4) głównie przez wzgląd na nieregularne cykle, jednak plamiłam podczas ich stosowania i lekarz zmienił mi na inne, z nieco większą dawką hormonów (21+7). Zanim jednak zaczęłam je brać miałam 2-miesięczną przerwę. Teraz rozpoczęłam właśnie drugie opakowanie, jednak podczas 7-dniowej przerwy nie pojawiło się u mnie krwawienie. Wszystkie tabletki wzięłam regularnie, żadnej nie pominęłam, nie wymiotowałam ani nie miałam biegunki, nie brałam żadnych leków obniżających skuteczność antykoncepcyjną. Ciążę wykluczam, ponieważ nie miałam stosunków podczas pierwszego opakowania. Moje pytanie jest następujące: planuję rozpocząć w najbliższych dniach współżycie i chciałam się dowiedzieć, czy mimo tego że krwawienie się nie pojawiło, jestem zabezpieczona przed ciążą? Czy powinnam zabezpieczać się dodatkowo?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W ciągu brania tabletek antykoncepcyjnych mogą zdarzyć się przerwy bez krwawienia. W takim przypadku pierwszą czynnością powinno być wykluczenie ciąży. Jeżeli w ciągu ostatniego miesiąca nie współżyła Pani, ale do kontaktów seksualnych doszło wcześniej, to nadal powinna Pani przeprowadzić test ciążowy, przed rozpoczęciem nowego opakowania. Po wykluczeniu ciąży można rozpocząć nowe opakowanie i współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia, które pomimo braku krwawienia, jest zapewnione przez tabletki antykoncepcyjne.

Pozdrawiam serdecznie!