Nie mogę czytać z bliska - czy to dalekowzroczność?

Witam. Nie mogę przeczytać gazety ani żadnej etykiety na produktach w sklepie. Zawsze miałam dobry wzrok, ewentualnie jeśli coś było napisane drobnym druczkiem, to odsuwałam to od oczu i wtedy było w porządku. Niestety ostatnio i to nie pomaga. Czy jest to dalekowzroczność? Proszę o radę. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Aleksandra Katarzyńska

Sądzę, że Pani diagnoza jest słuszna. Dalekowzroczność zwana inaczej nadwzrocznością objawia się tym, że nie widzimy dobrze z bliska, ale z daleka już tak. Co więcej miała Pani już ją wcześniej, lecz zbagatelizowała objawy. Nie jest to dobre postępowanie, bo każda choroba wcześniej wykryta może być równocześnie skuteczniej leczona. W Pani wieku i tak nie wyleczy się jej całkowicie, jak to często bywa u dzieci, lecz dioptrie będą mniejsze. Skutkiem tego będzie to, że lepiej się Pani np. zaaklimatyzuje z okularami (przy kilku dioptriach w pierwszych okularach mogą początkowo występować zawroty głowy). Proszę o udanie się do lekarza okulisty w celu wybrania odpowiednich soczewek.