Nie mogę odstawić dziecka od piersi - jak to zrobić?

Witam,

Wraz z mężem mamy problem z naszą 14-miesięczną córką, która budzi się w ciągu nocy. Wyglada to tak: zjada kolację, najczęściej płatki z mlekiem lub jakąś kaszkę mleczną. Niestety nie udało mi się jej jeszcze odstawić od piersi, więc problem jest jeszcze bardziej złożony. Po kolacji jest kąpiel z Tatą i później do łóżka, tak koło 20.30 jest już w łóżku. Zostawiamy ją w nim, czasami domaga się, żeby któreś z nas do niej na chwilę zajrzało, ale tylko żeby się upewnić, że jesteśmy. Nie siedzimy z nią dłużej niż kilka minut. Później koło 1. w nocy budzi się z nieopisanym wrzaskiem. Próbowałam dawać jej butelkę, ale jak ją zobaczy to piszczy, chyba że jest w niej woda, to wtedy się napije, ale zaraz znowu się budzi. Czy to może być wynikiem tego, że się nie najada? Ale ja już nie wiem, jak ją odstawić od piersi. To jest trudne. Strasznie to frustrujące jak piszczy i cała się rzuca, jak próbuję jej dać mleko z butelki.

Będę wdzięczna za jakąś podpowiedź!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Z chwilą pojawienia się dziecka na świecie zmienia się życie jego rodziców i to zazwyczaj bardziej niż oni sami przypuszczali. Domyślam się, że jest Pani zmęczona i sfrustrowana brakiem snu i podejmowaniem ważnych decyzji takich jak odstawienie dziecka od piersi.

Maluszki, w zależności od indywidualnych potrzeb domagają się dłuższego lub krótszego snu w ciągu nocy i krótszych drzemek w ciągu dnia. Okres ustalania się długości drzemek, niestety, może jeszcze długo potrwać  i w związku z tym warto uzbroić się w cierpliwość oraz zapewnić sobie komfort odsypiania zarwanych nocy. Warto poprosić o pomoc męża lub inną osobę z rodziny. To jest o tyle ważne, że zamierza Pani odstawić dziecko od piersi, a to dodatkowy stres dla dziecka, choć podejrzewam, że większy dla jego mamy. Teraz jest dobry moment na zrezygnowanie z karmienia piersią. Można owinąć piersi bandażem i powiedzieć dziecku, że mleka już nie będzie - tylko z butelki lub wymyślić inną przekonującą opowieść. Ważne, aby konsekwentnie trzymać się tego i nie pozwalać dziecku wracać do piersi. Wysiłek opłaci się, a upór dziecka, aby wrócić do karmienia piersią może wcale nie trwać długo.

Pozdrawiam!