Nie mogę się skupić na nauce

Witam. Mam na imię Karolina, mam 23 lata. Po 3 roku studiów wzięłam urlop dziekański, bo nie byłam w stanie skupić się na nauce, wyjść do ludzi, chodziłam w kółko niewyspana, ale problem dalej się pogłębia, a urlop mi się skończył... Mój problem wiąże się z przeżyciami z przeszłości. Pochodzę z małej miejscowości, mam sporo rodzeństwa i dużą rodzinę. Jako najstarsza często musiałam się zajmować młodszymi dziećmi. Pewnego dnia zajmowałam się 6-letnią wtedy siostrą i 1,5-rocznym bratem. Byłam sama z nimi w domu. W pewnym momencie, kiedy na sekundę zajęłam się przygotowaniem posiłku dla młodszego braciszka, ten wyszedł na balkon w sypialni rodziców (ktoś zostawił wcześniej drzwi otwarte, bo ja ich nigdy nie otwierałam) i zanim zdążyłam go złapać, wypadł przez okno. Wypadł na trawę, nic mu się nie stało, spędził w szpitalu 48 godzin, nie miał nawet siniaka.

Wiem, że cudem uszedł z życiem i nie potrafię się wyzbyć poczucia winy. Mój główny problem to też, że wspomnienie wraca w snach. Istny koszmar. Co noc ten sam scenariusz, doszło do tego, że boję się spać w domu sama. Nie wiem co robić. Po wypadku rodzina uznała, że skoro nic się dziecku nie stało to mam o tym nie mówić, nie opowiadać, nie prać rodzinnych brudów u lekarzy tylko wziąć się do nauki, bo na pewno wydziwiam. I z takim (zresztą całe życie mówiono mi, że mam żyć dla innych) przeświadczeniem żyłam do dzisiaj.... kiedy postanowiłam napisać. Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź. Karolina

Pani Karolino,

Problem, o którym Pani pisze, powracanie w snach i myślach do traumatycznej sytuacji, która miała miejsce dawno temu nie jest wydziwianiem czy zawracaniem głowy. Ma to swoją fachową nazwę PTSD - zaburzenie stresowe pourazowe. Zdecydowanie muszę powiedzieć, że w tej sytuacji konieczne byłoby podjęcie psychoterapii, gdyż w przeciwnym wypadku koszmar z przeszłości nie przestanie powracać. Nie jest Pani w stanie samodzielnie poradzić sobie z tą sytuacją, konieczna jest specjalistyczna pomoc.

Nie wiem, jak wygląda Pani sytuacja finansowa ani gdzie Pani mieszka. Możliwości prowadzenia psychoterapii w ramach NFZ są bardzo ograniczone, najlepiej byłoby, gdyby zasięgnęła Pani rady psychiatry z Poradni Zdrowia Psychicznego u siebie w rejonie. On z pewnością będzie miał pogląd, czy istnieje taka możliwość w Pani miejscu zamieszkania. Jeśli stać Panią na samodzielne opłacenie psychoterapii, to zdecydowanie zalecałabym jak najszybsze umówienie się na wizytę u psychoterapeuty. Myślę bowiem, że Pani przyszłość, właściwe kontakty społeczne i życie bez lęku są wartościami bezcennymi i jeśli psychoterapia może pomóc w ich osiągnięciu, to nie warto odrzucać takiej możliwości.

Pozdrawiam serdecznie