Nie mogę zasnąć – czym to jest spowodowane?

Zawsze zasypiałam przy lampce i z otwartymi drzwiami. Po paru latach oduczyłam się tego. Niestety, gdy zmarł mój dziadek, znów to powróciło i jest tak do teraz (minęły 3 lata). Gdy zamknę drzwi i zgaszę światło, nie ma opcji, abym zasnęła. Jestem spocona i cały czas nasłuchuję. Doszło już nawet do tego, że nawet gdy mam światło, to nie umiem zasnąć. Cały czas słyszę jak coś trzaska. Mam jakieś lęki. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

problemy podobne do opisanych występują dość często w wieku dojrzewania, są uznawane za normę i przemijają samoistnie. Z opisu wynika, iż nawróciły one w związku z tragedią rodzinną i trwają obecnie już długi czas. Niestety nie napisałaś, w jakim jesteś wieku, nie rozumiem również, co oznacza zwrot "mam jakieś lęki". Wydaje mi się jednak, że w pierwszej kolejności powinnaś udać się do psychologa lub pedagoga szkolnego, by wspólnie przeanalizować tę sytuację, co z pewnością pomoże również zmniejszyć lęk w porze zasypiania.

Pozdrawiam serdecznie