Nie potrafię schudnąć...

Witam, Strasznie chciałabym schudnąć, ale jakoś nie potrafię. Mam 20 lat, 158cm i ważę 60 kg. Wiem, że moje BMI jest jeszcze w porządku, ale jestem dość niską osobą i po prostu nie wyglądam dobrze. Mam całe uda w rozstępach, wcześniej mi to bardzo nie przeszkadzało, ponieważ one stały się mało widoczne, ale teraz robią się nowe, są czerwone i nie mogę się w żaden sposób ich pozbyć. Boję się, że jak nic z tym nie zrobię będzie ich coraz więcej i wtedy już przecież nie znikną. Staram się jeść rzeczy takie jak warzywa, owoce, nabiał itp. lecz niestety jestem osobą, która nie potrafi sobie czasem odmówić słodkości. Staram się coś z tym robić. Chodzę raz w tygodniu na aerobik oraz na tańce, które same z dziewczynami organizujemy. Myślałam, że to pomoże, ale niestety nie widzę żadnych zmian. Mieszkam sama z narzeczonym i gdy on jest w pracy cały dom jest na mojej głowie i dodatkowo czasem przychodzę późno z uczelni i jedzenie o stałych godzinach mi nie wychodzi. Nie potrafię siebie takiej zaakceptować, ponieważ kiedyś nie mogłam narzekać na swoją figurę, a teraz nie wyobrażam sobie, co to będzie, gdy wyjedziemy na wakacje, gdy będę musiała wyjść do innych ludzi w stroju kąpielowym. Wiem, że jest jeszcze trochę czasu, ale ja nigdy się nie odchudzałam, jest to dla mnie nowość i nie potrafię sobie sama z tym poradzić. Chciałam biegać, ale czytałam, że efekty będą wtedy, gdy będziemy robić to codziennie, a w mojej sytuacji jest to niemożliwe. Po prostu nie mogę sama sobie poradzić, dlatego bardzo proszę o pomoc.
20 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim nie powinnaś tak się przejmować. Twoja masa ciała jest jeszcze prawidłowa. Jeśli chcesz schudnąć powinnaś zacząć od znalezienia czasu dla siebie. Nie może być tak, że wszystko jest n Twojej głowie i na nic nie masz czasu. Wygospodaruj sobie godzinę dziennie na ćwiczenia i przygotowanie posiłków na cały dzień, podziel się obowiązkami z narzeczonym.

Powodem wzrostu masy ciała najczęściej nie jest spożywanie zbyt dużych ilości pożywienia, ale właśnie nieregularne odżywiania. Jest to podstawa! Dlatego powinnaś zaplanować tak dzień, aby mieć czas na 4-5 posiłków dziennie, w odstępach czasu co 3 godziny. Posiłkiem jest również jogurt czy owoc (na podwieczorek czy drugie śniadanie), którego zjedzenie zajmuje maksymalnie 5 minut. Nie powinnaś mieć zatem problemu z zaplanowaniem sobie dnia tak, aby móc zdrowo się odżywiać.
Rano zawsze pamiętaj o śniadaniu. Jest to najważniejszy posiłek dnia! Dzięki niemu nie jesteś głodna przez około 3-4 godziny i możesz się skoncentrować na innych rzeczach. Śniadanie napędza metabolizm na cały dzień.
Jeśli nie masz czasu w ciągu dnia na przygotowanie obiadu, rób to wieczorem i szykuj jedzenie na 2 dni. Pamiętaj też o lekkiej kolacji, którą powinniśmy jeść na około 3 godziny przed snem.

Powinnaś wiedzieć, że codziennie powinniśmy spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to powinniśmy ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie. Jeśli nie masz czasu wybieraj się na dłuższe (minimum 1 godzinne) przejażdżki rowerem 3 razy w tygodniu. Dodaj do tego krótkie ćwiczenia w domu. Przykładowe znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Pamiętaj, że zawsze powinniśmy znaleźć czas, żeby zadbać o siebie, bo nikt tego z nas nie zrobi.

Pozdrawiam.