Nie potrafię schudnąć. Jak mam to zrobić?

Witam. Jestem kobietą, mam 19 lat, 165cm wzrostu i ważę ok 95kg. Chce uzyskać zdrową dla siebie wagę ciała, jednak za każdym razem, gdy zacznę jakąkolwiek dietę po ok 2 tygodniach tracę motywacje i ja porzucam. Wiem, że jest to konieczne, ponieważ przeszłam już trzykrotną atrtoskopie prawego kolana i na pewno nie mały wkład w kontuzje miała moja zwiększona masa. Kilkukrotnie udało mi się już osiągnąć masę 58-60kg jednak zawsze po krótszym lub dłuższym czasie przekraczałam ponownie 80kg by znów katować się dietami i ćwiczeniami. Mam już dość ciągłego gubienia i przybierania na wadze. Nigdy dotąd nie ważyłam jednak aż tak dużo, a wizja 100kg wywołuje u mnie depresje. Muszę dodać, że największy głód odczuwam z rana i nie wyobrażam sobie reszty dnia bez konkretnego śniadania do pół godziny od momentu wstania z łózka. Moim głównym grzechem nie są raczej słodycze, bo bez nich umiem wytrzymać, ale słone przekąski. Są dni, w których naprawdę niewiele jem, ale są również i takie, w których nie mam umiaru. Jestem jedna z tych osób, która prowadzi raczej siedzący tryb życia (studentka fizjoterapii i uczennica szkoły kosmetycznej) i jestem zestresowaną osobą, która zajada smutki. Niemniej jednak zdarza mi się pójść na basen i pływać przez godzinę, lub biegać w parku 45min. Wtedy jednak daje z siebie wszystko, a na drugi dzień mam dość i nie mam siły. Wypróbowałam już dietę south beach, 1000kcal, głodówkowa i proteinowa. Jak dotąd jedynie na solidnej głodówce (śniadanie + pół obiadu lub wcale) udało mi się wytrzymać najdłużej. Niestety, jeśli nie mam rygorystycznych zasad, nie umiem inaczej schudnąć, a więc zdrowo schudnąć. Liczę na Wasza poradę, jako ostatnią deskę ratunku.

Witam,

Twoim podstawowym błędem jest przekonanie o skuteczności diet cud. Chciałam Cię przestrzec przed ich stosowaniem, ponieważ są one zbyt niskokaloryczne i niezróżnicowane. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.
Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.
Przeczytaj artykuły http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia

Jeśli jednak nie potrafisz sobie sama poradzić z wyrobieniem zdrowych nawyków żywieniowych zachęcam do wizyty u dietetyka, który ułoży dietę zdrową i skuteczną, bez efektu jojo i spowolnienia metabolizmu.

Równie ważna jest aktywność fizyczna. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.