Nie radzę sobie z lękiem - co robić?

Witam. Mój problem polega na tym, że boję się lekarzy i wszystkiego związanego z medycyną. Nie wiem, jak poradzić sobie z tym, ciągle śnią mi się koszmary związane z tym tematem. Najgorsze jest to, że ostatnio byłam z chłopakiem w przychodni na jego badaniach. Weszłam z nim normalnie, nawet do gabinetu. Usiadłam i czekałam. Był on u kardiologa na badaniu wysiłkowym. Po chwili usłyszałam pykanie od jakiegoś urządzenia i zaczęło mi się robić słabo. Zobaczyła mnie pani, która przeprowadzała badanie, poprosiła mnie o wyjście. Okropnie zaczęłam panikować, popłakałam się i zemdlałam. Na widok zwykłego stetoskopu mdleję. W domu chłopak chciał mi pokazać, że to nic strasznego, ale nie było próby, bym nie zemdlała. W czwartek mam pierwszą od 13 lat wizytę u lekarza, nie wiem, co robić. Proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Opisane obajwy mogą wskazywać na fobię specyficzną, w której przedmioty, osoby, sytuacje związane z medycyną wywołują u Pani opisane dolegliwości. Optymalnym rozwiązaniem tej sytuacji jest podjęcie terapii, najlepiej w nurcie behawioralno-poznawczym (CBT). Terapia ta ma za zadanie stopniowe "oswojenie" Pani z sytuacjami, przedmiotami wywołującymi lęk. Doraźnym rozwiązaniem przed wizytą u lekarza może być przyjęcie leku uspokajającego. Ważne jest również, aby poinformowała Pani swego lekarza o dolegliwościach, co pozwoli zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć wystąpienie lęku.