Nie radzę sobie z życiem i z sobą. Jak to zmienić?

Jestem 18-letnią dziewczyną. Mam problemy w domu, szkole i życiu. Jestem osobą nieśmiałą, czasem zastanawiam się czy to nie fobia społeczna. W szkole nie mam koleżanek i kolegów, mam problemy w nawiązywaniu nowych znajomości. Nie chce mi się uczyć, a w tym roku mam maturę. Z tego wszystkiego zdecydowałam się tylko na przedmioty obowiązkowe na maturze. Atmosfera w domu też nie jest najlepsza. Tata często przychodzi do domu pijany. Mam ochotę wtedy uciec i już nie wracać. Wieczorem kiedy już wszyscy śpią często płaczę. Nie mam z kim o tym wszystkim porozmawiać. W rodzinie nie mam żadnego wsparcia. Wszyscy mnie krytykują i obrażają. Moje życie już nie ma sensu. Gdy gdzieś wychodzę jestem cały czas zestresowana. Boję się że zrobię coś głupiego i wyjdę na idiotkę. Nie wiem jak to nazwać, ale jak np. kupuje coś w sklepie to nie dość, że jestem zdenerwowana to się trzęsę i nie mogę nad tym zapanować to jest silniejsze ode mnie. Jestem cały czas smutna, nic mnie nie cieszy. Przed rodziną udaję, że wszystko jest w porządku. Nie wiem jak ja długo tak wytrzymam. Proszę o pomoc, jakąś poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Twoje problemy rzeczywiście mogą utrudniać funkcjonowanie, jednak pamiętaj, że tylko i wyłącznie od Ciebie zależy jak pokierujesz swoim życiem.
Jeżeli w rodzinie nie możesz liczyć na wsparcie, to rozważ proszę wizytę u psychologa szkolnego. Będziesz mogła szczerze porozmawiać o swoich problemach, uzyskać wsparcie, a także zastanowić się co dalej. Zastanów się w jaki sposób chciałabyś realizować się w życiu. Być może wsparcie dla Ciebie byłby udział w wolontariacie?
Warto, abyś podtrzymywała i nawiązywała kontakt z innymi ludźmi, ponieważ w przeciwnym wypadku będziesz koncentrowała się tylko i wyłącznie na swoich doznaniach i przeżyciach.
Pozdrawiam!