Jak mam rozumieć wynik testu na boreliozę?

Witam,

w tamtym roku zostałam ugryziona przez kleszcza. Po kilku dniach wystąpił rumień, miałam robiony test metoda Elisa i wyszedł pozytywnie. Przeszłam 1,5-miesięczną antybiotykoterapię. W maju tego roku zrobiłam sobie test metodą Westren-Blota i nie rozumiem wyniku IgM antygen p25 (Osp C) +/-. Borelioza IgM antygeny: IgM p 17 - IgM p 19 - IgM p 21 - IgM p 30 - IgM p 31 - IgM p 39 - IgM p 83 - Borelioza IgM blot, interpretacja: graniczny.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Nie napisała Pani jaki antybiotyk i w jakiej dawce Pani stosowała. Czas leczenia był 2-krotnie dłuższy niż zalecany. W tej sytuacji (zakładając włączenie odpowiedniego antybiotyku w prawidłowej dawce) oraz brak objawów klinicznych, najbardziej prawdopodobne jest to, że została Pani wyleczona. Nie ma potrzeby powtarzania oznaczeń przeciwciał, ponieważ mogą się one utrzymywać całe życie i nie muszą świadczyć o przetrwałej infekcji lub ponownym zakażeniu. Sądzę, że nie ma Pani powodów do obaw.