Nie umiem się na niczym skupić. Czy możliwe, że mam depresję?

Mam 18 lat. Od paru miesięcy bardzo się zmieniło moje zachowanie: zawsze lubiłam wychodzić do ludzi, a teraz tylko bym siedziała w domu, nie mam apetytu, nic mnie cieszy, czesto mam myśli samobójcze… Jestem bardzo płaczliwa i strasznie szybko można mnie zdenerwować. Nie potrafię się na niczym skupić i nie chce mi się nic robić - najchętniej bym leżała w lóżku i nic nie robiła, muszę się zmuszać, żeby zająć się dzieckiem albo ugotować obiad. Boję się, że mam depresję.

Witam serdecznie.

Opisywane przez Ciebie trudności w koncentracji uwagi, obniżony nastrój, płaczliwość, drażliwość, brak apetytu mogą wskazywać na zespół depresyjny.

Szczególnie niepokojące są myśli samobójcze, dlatego polecam Ci jak najszybszą wizytę u lekarza psychiatry, który na podstawie dokładnych informacji na temat Twojego samopoczucia oraz ewentualnych badań dodatkowych będzie mógł postawić diagnozę.

Nie warto zwlekać z wizytą: średni czas nie leczonej depresji to pół roku, a objawy zazwyczaj ulegają nasileniu. W Twoim zasięgu są skuteczne metody leczenia depresji. Aby zapisać się do psychiatry, nie jest potrzebne skierowanie.

Z pozdrowieniami