Nie widzę u siebie problemów z odżywianiem - czy powinnam iść do lekarza?

Mam 20 lat, 161cm i ważę 40 kg, wszyscy mi mówią, że wyglądam jak anorektyczka, ale ja wcale tego nie dostrzegam. Dobrze się czuję i miesiączkuję, a chyba gdybym miała anoreksję, to wystąpiłyby zaburzenia menstruacyjne. Wydaje mi się, że wyglądam całkiem normalnie i nie widzę u siebie żadnych wystających kości, choć wszyscy dookoła mi mówią, że one są na wierzchu itp. Zazwyczaj jadam sama, bo nie lubię, jak wszyscy się gapią, jak jem. Czy powinnam iść z tym do lekarza jakiegoś? Może naprawdę coś ze mną jest nie tak? Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie,

Twoja masa ciała jest zbyt niska - BMI wynosi 15,4 kg/m2, a anoreksję rozpoznaje się gdy BMI jest mniejszy niż 17,5 kg/m2. Osoby cierpiące na anoreksję nieprawidłowo postrzegają swoje ciało - jako normalne lub zbyt grube, mimo dużego wychudzenia. Istotne jest to, czy zaakceptowałabyś fakt, że powinnaś przytyć kilka kilogramów - ok. 7-8. Jeśli nie, możesz faktycznie mieć problem.
W typowej anoreksji wymagany dla rozpoznania jest brak miesiączki, istnieją jednak postacie, takie jak atypowa anoreksja, w której nie dochodzi do zaburzenia miesiączkowania.
Anoreksję należy różnicować z innymi zaburzeniami - np. depresją, zaburzeniami hormonalnymi i układu pokarmowego.
W celu diagnozy powinnaś zgłosić się do psychiatry oraz lekarza rodzinnego.

Z pozdrowieniami

Witam,

Pani BMI (wskaźnik masy ciała) oscyluje poniżej 16, dokładnie 15,4 - wskazuje na wychudzenie spowodowane jakąś chorobą; depresją, anoreksją, inną chorobą somatyczną. Zalecałabym morfologię - konsultację internistyczną i konsultację psychiatryczną.

Pozdrawiam serdecznie