Nie wiem co oznaczają plamienia. Czy to ciąża?

Mam 22 lata i 7 miesięcy temu urodziłam drugie dziecko (miesiąc przed terminem ). W czasie ciąży miałam nadżerkę i grzybicę pochwy. Po 6 tygodniach dostałam pierwszy okres, jak do tej pory był on obfity, nieregularny i bardzo bolesny a od 2 dni mam ciemnobrązowe, bezbolesne plamienie. Czasem zdarzało się, że stosowaliśmy z mężem stosunek przerywany.
Czy to plamienie może oznaczać, że jestem w ciąży, czy jest to spowodowane wcześniejszymi problemami? Dodam również, że czuję się bardzo osłabiona i mam anemię, która często powraca nawet po leczeniu.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Mam 22 lata i 7 miesięcy temu urodziłam drugie dziecko (miesiąc przed terminem ). W czasie ciąży miałam nadżerkę i grzybicę pochwy. Po 6 tygodniach dostałam pierwszy okres, jak do tej pory był on obfity, nieregularny i bardzo bolesny a od 2 dni mam ciemnobrązowe, bezbolesne plamienie. Czasem zdarzało się, że stosowaliśmy z mężem stosunek przerywany.
Czy to plamienie może oznaczać, że jestem w ciąży, czy jest to spowodowane wcześniejszymi problemami? Dodam również, że czuję się bardzo osłabiona i mam anemię, która często powraca nawet po leczeniu.

Witam.
Jeśli plamienie pojawiło się w terminie spodziewanej miesiączki, to można podejrzewać ciążę, choć nie jest to sytuacja jednoznaczna. Należy wykonać test ciążowy. Możliwe również, że przyczyną delikatnego krwawienia jest nadżerka, polip, mięśniak lub infekcja w obrębie dróg rodnych. Jeśli natomiast plamienie okaże się poprzedzać prawidłową, obfitą miesiączkę, to może to oznaczać zaburzenia hormonalne. Tak więc po wykluczeniu ciąży radzę obserwować się przez 1-2 kolejne cykle i udać się do lekarza w razie ponownego wystąpienia plamień.
Pozdrawiam serdecznie!