Nie wiem kto jest ojcem mojego dziecka - czy w ciąży można wykonać test na ojcostwo?

Witam,

serdecznie potrzebuję rady specjalisty... Mam cykle 24-dniowe, ostatnią miesiączkę miałam 5 października. 12 października pieściłam się z kolegą, z tym że on tylko mnie dotykał, ale wydaje mi się, że też mógł dotknąć siebie (był mokry, a ja wtedy nie wiedziałam o co z tym chodzi) i wkładał mi palce do pochwy, ale nie było stosunku. Natomiast z 13 na 14 października kochałam się z moim chłopakiem bez zabezpieczenia (już wcześniej tak robiliśmy, ale nigdy nie wiedziałam kiedy są dni płodne i nic nie wychodziło).

Kolejna impreza z 18 na 19 października i ten sam kolega plus większa ilość alkoholu:( śluz miałam wcześniej przezroczysty, było go bardzo dużo, a tego dnia szybko wysychałam, ale posunęliśmy się za daleko:( nie było pełnego stosunku, ale wprowadził kilka razy członka do pochwy i wtedy wydobywał się prejakulat (czy jakoś tak). Do tej pory nie miałam o tym pojęcia, bo mój chłopak nigdy nie był taki mokry i nie zauważyłam tego u niego nigdy, później kolega mi powiedział właśnie o tym. Okazało się, że jestem w ciąży. Byłam u lekarza 2 grudnia i powiedziała mi, że jestem w 8 tygodniu i 2 dniu ciąży, natomiast 16 grudnia (równe 2 tygodnie później) byłam u kolejnego i powiedział, że jestem w ok. 11 tygodniu ciąży. Lekarz, jak podaje tygodnie, to kieruje się dniem pierwszej miesiączki i dodaje ok. 2 tygodni, więc od zapłodnienia trzeba odliczyc ok. 2 tygodnie - sprawdzałam na różnych kalkulatorach, że dni płodne miałam od 10-17 października i owulacja wystąpiła ok. 14, czyli 10 dnia cyklu przy cyklu 24-dniowym. Opowiedziałam to pierwszej lekarce ginekolog i powiedziała, że są małe szanse, abym zaszła w ciążę z kolegą i że owulację miałam prawdopodobnie w 10 dniu cyklu i miałam przed tym pełny stosunek, ale nie potrafi mi udzielić odpowiedzi, a ja boję się, że może to być dziecko kolegi.

Płaczę ciągle nad swoją głupotą, bo do tej pory nie udało mi się z chłopakiem, abym zaszła w ciążę, a tu nagle jestem - mam nadzieję, że po prostu trafiliśmy w ten dzień tuż przed owulacją, ale boję się - co to będzie, jeśli po porodzie okaże się, że to nie jego... Czy mogę dostać jakąś odpowiedź - czy można zrobić jakieś badania w ciąży na pokrewieństwo czy coś? Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niestety odległość w czasie poszczególnych wydarzeń opisanych przez Panią jest tak niewielka, że nie można jednoznacznie stwierdzić, kto jest ojcem dziecka na podstawie szacunku wieku ciąży przy użyciu USG. Jedyną pewną możliwością pozostają testy DNA po urodzeniu dziecka. Proszę jednak pamiętać, że do ich wykonania potrzebna będzie zgoda partnera.

Tak czy inaczej warto poinformować o całej sytuacji partnera. Narodziny dziecka będą oznaczać również dla niego szereg nowych obowiązków, dla których będzie zmuszony prawodpodobnie całkowicie zmienić swoje dotychczasowe życie. To są bardzo poważne sprawy. Naprawdę nie warto obarczać kogoś swoimi błędami, bo kiedyś to się może negatywnie odbić i na Pani i na Pani dziecku.

Pozdrawiam serdecznie!