Nie wyglądam dobrze - co mam robić?

Witam. Mam 11 lat (niedługo 12) mierzę około 156-7 cm i mam niestety 53 kg na koncie. Od ponad 7 lat tańczę (2 razy w tygodniu) nowoczesny (jestem dość silna, trening wyrobił mi trochę mięśni). Nie odstaje mi jakiś wielki brzuch czy coś, ale mam fałdkę i grube uda. Staram się odżywiać normalnie, jednak niekiedy podczas okresu mam dużą ochotę na słodycze. Nie zawsze mam silną wolę - zazwyczaj są to po prostu chęci. Motywacją jest właśnie moja pasja, ale nie potrafię schudnąć... Dodam też, że chcę to zrobić zdrowo, bo boję się anoreksji (chociaż daleko mi do niej ;)). Pozdrawiam, J.

Witaj,

Twoja BMI (wskaźnik wagi do wzrostu) na siatkach centylowych mieści się w przedziale pomiędzy 75 a 90 centylem, co oznacza, ze Twoja waga ciągle mieści się w normie (nadwaga zaczyna się powyżej 90 centyla). Na pewno to, ze masz dużo mięśni powoduje, ze jesteś cięższa (mięśnie są cięższe niż tkanka tłuszczowa). Jeżeli będziesz miała możliwość zrób analizę składu ciała (takie urządzenia są często dostępne w poradniach żywieniowych i w klubach fitness), aby sprawdzić, czy poziom tłuszczu mieści się w normie.

Bardzo dobrze, ze masz swoją pasję i ze jesteś aktywna. To, oprócz tego, ze daje wiele radości, dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Jeżeli jednak nie jesteś zadowolona ze swojej wagi i chciałabyś rozsądnie pozbyć się kilku kilogramów to przeanalizuj swoje nawyki żywieniowe porównując je do zdrowych zasad żywienia. W załączeniu przesyłam kilka artykułów, gdzie znajdziesz wskazówki na ten temat:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Załączam także artykuł ze wskazówkami, jak sobie radzić z ochotą na słodycze:

http://portal.abczdrowie.pl/stop-slodyczomanii
Pamiętaj, ze zdrowo schudniesz tylko jeżeli wprowadzisz zdrowe nawyki żywieniowe. Jest to proces długotrwały (najlepiej jak traci się od pół do 1 kg tygodniowo), ale nie kończy się efektem jo jo.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego!
Agnieszka Kuczewska