Nie wzięłam ostatniej tabletki

Witam! Zażywam tabletki antykoncepcyjne od ponad pół roku. W zeszłą środę miałam zażyć ostatnią tabletkę, lecz jej nie wzięłam, bo mi zaginęła, a w aptece nie było. W sobotę dostałam okres i już mi się skończył. Co mam teraz robić? Gdybym zażyła tę ostatnią tabletkę, to normalnie w czwartek powinnam zacząć nowe opakowanie, a w mojej sytuacji nie wiem, co mam robić? Proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli nie zażyła Pani ostatniej pigułki z opakowania, to należało uznać dzień pominięcia tabletki za początek 7-dniowej przerwy. Jednym słowem, przerwa 7-dniowa w takiej sytuacji rozpoczęła się dzień wcześniej, więc należało rozpocząć nowe opakowanie dzień wcześniej (czyli w środę, a nie w czwartek). Jeśli Pani tak nie postąpiła, to należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przez 7 pierwszych dni zażywania tabletek z nowego opakowania. Ponadto, jeśli w ciągu ostatniego tygodnia odbywała Pani stosunki płciowe, to istnieje niestety ryzyko ciąży z nimi związane. Proszę wykonać test ciążowy za około 2-3 tygodnie.

Pozdrawiam!