Niebolesny, dający się przesuwać guz w piersi - co to jest?

Witam, mam 27 lat. W prawej piersi wykryto u mnie guzek, jest przesuwny, niebolący. Co to może być? Czy to może być rak? Lekarz mi zalecił biopsję. Trochę się boję, że to właśnie może być rak. Lekarz nic nie stwierdził, powiedzieł, że nic nie widać. monika27.

27 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Niebolesny, łatwo przesuwalny guz w piersiach to najczęściej gruczolakowłókniak - guz łagodny, występujący u młodych kobiet, o którym już nie raz pisaliśmy na łamach naszego portalu. Występuje głównie u kobiet młodych. Uważa się, że guz, który jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym, powinno się albo usunąć od razu, albo obserwować z wykonaniem biopsji. Czasami, choć rzadko, zdarza się, że guz może ulegać przemianie złośliwej, choć dotyczy to raczej dużych guzów. Co istotne, guzy te mogą ulegać tendencji wzrostowej, szczególnie np. w okresie stosowania antykoncepcji hormonalnej lub ciąży. Jeżeli po 6 miesiącach okaże się, że guz rośnie, lepiej go usunąć. Guz można usunąć tradycyjną metodą chirurgiczną lub tzw. mammotomem. Mammotom pozwala na małoinwazyjne usuwanie guzów do 3 cm średnicy, nie pozostawia blizn i wiąże się z mniejszym dyskomfotem. Metoda ta dostępna jest obecnie w wielu placówkach służby zdrowia w Polsce.

Pozdrawiam serdecznie