Niecharakterystyczne obszary zagęszczeń o typie matowej szyby u podstawy płuc

TK klatki piersiowej : wykonano badanie TK klatki piersiowej z kontastem. Niecharakterystyczne obszary zagęszczeń o typie matowej szyby u podstawy płuc - pdp. w wyniku niepełnego wdechu. poza tym płuca bez zmian ogniskowych.Lwew nadnercze poszerzone do 10 mm z obecnością hypodensyjnych guzków (-4 j.H.) - przerost guzkowy.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Prawdopodobnie taki obraz jest wynikiem śródmiąższowej choroby płuc - zapalenia.

Brak danych na temat Pani historii choroby. W takim przypadku utrudnia to interpretację tylko samego badania.
Z podanych danych obszary zagęszczeń mogą wynikać z niepełnego wdechu, ale mogą też świadczyć o chorobie śródmiąższowej płuc (grupa różnych chorób, które mogą mieć taki sam obraz w TK).
Proponuję konsultację z pulmonologiem. Jeżeli jest podejrzenie ch. śródmiąższowej będzie potrzeba wykonania tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości ( jest to badanie w specjalnej technice, które wniesie więcej informacji) oraz wielu innych badań w warunkach szpitalnych.