Niechęć do gotowanych zup u 9-miesięcznego dziecka

witam moja 9 mies.corka niechce jesc zup mojej roboty tylko gerbery i to te wybrane łacznie je 600 ml mleka jogurcik po 6 mies jeden.kaszki owoce warzywa musy warzywne niechce wiecej jesc czy to normalne?czy to sie zmieni?niechce jej zmuszac do jedzenia czegos na siłe bo uwazam ze sama z czasem zacznie jesc.czy mam racje?

Może warto spróbować różnych opcji jeśli chodzi o zupy domowej roboty. Może córce nie chodzi o smak tylko o konsystencję. Zupy w słoiczkach są zdecydowanie bardziej gęste. Warto spróbować gotować córce zupy-kremy może wtedy będzie chciała je jeść. Jeśli chodzi o to czy później się jej to zmieni to nie ma na to reguły. Jednak zostało udowodnione, że im więcej różnorodnych smaków dziecko dostaje do 2 roku życia tym więcej różnorodnych produktów zjada w dalszym życiu. Na pewno nie ma sensu zmuszać jej do jedzenia, ale warto podsuwać nowe smaki w nowej konsystencji. Można też spróbować zupki ze słoiczka i porównać z tą, którą Pani sama gotuje

zalecałabym zmodyfikować trochę dietę, ograniczyć mleko krowie, jogurty kupować naturalne i mieszać ze świeżymi owocami. Nie znam innych szczegółów diety pani dziecka ( np: cukier itp.) , ale w diecie może tkwić klucz do rozwiązania problemu. Polecam na początek przygotowywać zupki z podobnych składników i konsystencji
( miksować owoce, zupki, kremy warzywne) i obserwować reakcje. Jestem pewna ze krok po kroku wprowadzi pani te nawyki żywieniowe , które uważa pani za najlepsze dla rozwoju córki.

Witam serdecznie,

Jedzenie dla dziecka na tym etapie powinno być przyjemnością, dlatego dobrze że nie zmusza Pani dziecka do jedzenia produktów wybranych przez Panią. Oznacza to, że niektóre posiłki będą łatwiej zjadane, a inny mniej. Tak jak jest to w przypadku Pani zup oraz tych z Gerbera. Mimo wszystko zanim dziecko skończy rok powinno już posmakować wielu produktów z różnych grup żywieniowych - produktów zbożowych, warzyw, owoców oraz produktów białkowych. Powinna Pani unikać produktów o wysokiej zawartości soli i cukru.
Ważne jest również to, aby nie podawać dziecku zbyt dużej ilości płynów, ponieważ osłabi to jego apetyt i nie zje posiłki. Zanim dziecko skończy rok powinno jeść mniej więcej to samo, co reszta rodziny. Należy przede wszystkim zadbać, aby dziecko siedziało z wszystkim przy stole, dzięki czemu nauczy się odpowiedniego zachowania podczas jedzenia. Dzienne spożycie mleka nie powinno przekraczać 600 ml dziennie, a po skończeniu roku powinna wynieść 350 ml.

Zachęcam również do zapoznania się z materiałami na stronie naszej poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
A. Erdmann