Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 0 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niechęć do jedzenia, głodówka a zaburzenia miesiączki

Witam. Mam 20 lat, w marcu zaczęłam się odchudzać-schudłam około 12kg. Od 2 miesięcy mam problemy z miesiączkowaniem, 2 miesiące temu okres dostałam po około 13 dniach od poprzedniego, a w tym miesiącu okres dostalam 2 dni temu-przy czym było to jednorazowe plamienie i od 2 dni okresu nie ma. Ciąża jest wykluczona. Dodam że do dziś zmagam się z problemem, który dotyczy niechęci do jedzenia. Boję się przytyć, a gdy już coś zjem mam poczucie winy i znów rozpoczynam głodówkę.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Podobne objawy mogą zwiastować zaburzenia jedzenia ( w tym anoreksję). Szczególnie jeśli nastąpiły już zmiany w funkcjonowaniu organizmu (zatrzymanie miesiączki). Zalecałabym zgłoszenie się do lekarza psychiatry, psychologa lub specjalistycznego ośrodka terapii zaburzeń jedzenia.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Witam, Objawy, o których pani pisze mogą wskazywać na jadłowstręt psychiczny, w związku z tym proponowałabym pójśc do lekarza rodzinnego, który pokieruje panią dalej do specjalisty. Może pani też od razu pójśc do psychologa i porozmawiać, co można z tym zrobić. Pozdrawiam

0

Brak miesiączkowania jak najbardziej może być skutkiem niekontrolowanego, restrykcyjnego odchudzania. Co ważne - skutkiem nie jedynym i wskazującym na postępujące wyniszczenie organizmu. Pani niechęć do jedzenia i rozpoczynanie głodówek jak najbardziej wskazują na rozwijanie się u Pani zaburzeń odżywiania (jakich - czy anoreksji czy bulimii - to może zostać ocenione dopiero przez specjalistę po spotkaniu osobistym). Proszę jak najszybciej zgłosić się do psychologa i podjąć z nim współpracę, gdyż zaburzenia odżywiania - nieleczone - mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach zmian. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety