Niechęć do kaszy manny u 14-miesięcznego dziecka

Witam serdecznie Mam 14 mięsięczne dziecko od jakiegoś czasu niechce jeść wogóle Kaszki manny.Próbuję już różnych sposobów ale nic to nie daje.Co może być przyczyną nie jedzenia Kaszki oraz co zrobić aby dziecko Zaczęło na nowo ją jeść. DZIĘKUJĘ BARDZO ZA POMOC I ODPOWIEDŹ

Dzień Dobry.

Takie duże dziecko ma swoje upodobania. Przecież może już jeść pieczywo, więc kasza manna nie jest konieczna.
Można ją zastąpić kaszą kukurydzianą, jaglaną , ryżową i innymi zbożami.

Proszę dziecka nie zmuszać. Nic się nie stanie, jeśli nie będzie jadło kaszy, proszę dbać o urozmaicenie diety .
Proszę dawać pieczywo mieszane pszenno-żytnie.

Pozdrawiam.
Joanna Arciszewska.

Witam serdecznie,

powodów może być kilka. Pytanie tylko czy dziecko odmawia kaszki manny czy innych kaszek również
To co może być powodem;
- za długo spożywa daną potrawę. Warto wtedy urozmaicić smak kaszki różnymi owocami
- jeżeli kaszka jest robiona na mleku modyfikowanym, to wystarczy zmiana producenta mleka a dziecko może już odmówić posiłku. Wówczas namawiam do kolejnych prób, ale też nie na siłę! Dzieci w tym wieku potrzebują kilku podejść aby przekonać się do nowego smaku
- konsystencja posiłku przestała dziecku odpowiadać. Z mojego osobistego doświadczenia dziecko odmówiło w pewnym okresie posiłków podawanych łyżeczką, tak jak np kaszki, ponieważ chciało jeść tylko rączkami czyli produkty łatwe do chwytania:)
- czuje presje, to jak rodzicom zależy na zjedzeniu posiłku. Tym bardziej że dziecko w tym wieku wchodzi w okres kiedy zacznie odczuwać że samo może decydować co chce zrobić, a kiedy odmówić

U dzieci niechęć do spożywania określonych potraw może być chwilowa. Proszę nie naciskać, ponieważ z czasem dziecko zacznie karmienie kojarzyć z ciągłą walką. Tak samo nie należy stosować dodatkowych rozpraszaczy przy jedzeniu jak zabawki, bajki itp. Dziecko wówczas je nieświadomie, nie kontrolując odczucie głodu i sytości. Poza tym w wieku dorosłym takie zachowanie może prowadzić do zaburzeń odżywiania tj potrzeba spożywania posiłku przy telewizorze (skojarzenie dwóch bodźców z dzieciństwa TV (bajka) + jedzenie.
Proponuje podać inne kaszki (kukurydziane, jaglane) i ponownie za jakiś czas spróbować.

pozdrawiam
Małgorzata