Niechęć do leków antydepresyjnych przy chorobie afektywnej dwubiegunowej i bulimii

Mam ChAD, a do tego bulimię. 4 miesiące byłam na antydepresantach. Odstawiłam je na własną rękę, bo nie pomagały, a tylko utrudniały funkcjonowanie (byłam senna, zmęczona). Obecnie obserwuję u siebie stan mieszany. Momentami nie umiem wytrzymac sama ze sobą, mysli samobojcze się nasilają, ich częstość również. W tym tyg mam wizyte u lekarza, ale nie chce leków. Czasami mysle, ze wole sie juz zabic niz przyjmowac znowu te leki. Czy jest sens isc do psychiatry skoro i tak lekow brac nie zamierzam?

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Przy rozpoznaniu ChAD korzystanie z terapii farmakologicznej jest warunkiem poprawy samopoczucia. Z tego co Pani pisze wynika, ze Pani samopoczucie pogarsza się, istnieje zagrożenie dla Pani zycia. Myślę, ze warto rozważyć korzystanie z terapii lekami. Warto aby podzieliła się Pani z lekarzem swoimi wątpliwościami, sądzę, ze przy obecnych możliwościach medycyny możliwe będzie dobranie takich leków, które będą miały jak najmniej skutków ubocznych. Życzę powodzenia.

Leki w takim stanie są konieczne. Wskazane są jednak nie leki przeciwdepresyjne, ale stabilizujące nastrój. Bez leczenia choroba będzie rozwijać się i pogarszać. A możliwe jest uzyskanie poprawy i dobrego samopoczucia, czego serdecznie życzę.