Niechęć do samodzielnego zasypiania u 2-latka

mam 2 letniego syna, który jest bardzo aktywnym i energicznym dzieckiem. Rozwija się bardzo dobrze. Natomiast martwi mnie jego niechęć do samodzielnego zasypiania w swoim dorosłym łóżku oraz wybudzanie co godzinę z histerią. Proszę o poradę co mogłabym robić lub też gdzie się zgłosić żeby ktoś powiedział jak mu i Nam rodzicom pomóc. Pozdrawiam.

Pomóc może zawsze psycholog dziecięcy. Na początek jednak warto spróbować samemu. Niechęć dziecka może wynikać z tego,l że czegoś się przestraszył i skojarzenie ze snem zgeneralizowało się. Warto ze smykiem porozmawiać, dopytać czy i czego się boi, uspokoić. Pytanie tez, czy w Państwa i malca życiu wydarzyły się ostatnio ważne zmiany czy stresy (pójście do żłobka pojawienie się nowego dziecka, przeprowadzka itp)- to także może być przyczyną chwilowego regresu czy trudności w zasypianiu. Może tez być tak, że nie potrafi sam zasypiać, bo nie miał okazji się tego nauczyć (np zawsze był usypiany przez kogoś)- wówczas będzie potrzeba więcej czasu i nauczenia maluszka zasypiania. Często pomocne są stopniowe techniki np skracania czasu usypiania czy coraz dalsze siadanie podczas usypiania. Warto pamiętać o stałych rytuałach, które dadzą znać organizmowi , że "już pora snu", a także przygotować specjalny kocyk, przytulankę czy melodię, która wprowadzi do łóżeczka i zapewni poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest konsekwencja i nie wzmacnianie )poprzez uleganie) nieakceptowanych zachowań.