Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 1 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niechęć do seksu po miesiączce

mam problem z zajściem w ciążę, lekarze mówią że wszystko ok. Tylko że ja widzę że w dni płodne nie mam ochoty nawet na seks a w czasie miesiączki wielką, mąż wówczas jest w siódmym niebie :) skąd ta niechęć po miesiączce? mam cykle 28-30 dniowe, czas krwawienia 5dni.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Biologicznie zwykle potrzeba seksualna w okresie owulacji jest wzmożona, dla partnera też wtedy partnerka jest najbardziej atrakcyjna, w grę wchodzą prawdopodobnie feromony, czyli hormony zapachowe, odczuwane nieświadomie (podprogowo). U ludzi jednak jest to bardziej "pokomplikowane". Czynniki psychiczne, także "ulokowane" w podświadomości odgrywają silnie moderującą rolę i nakładają się na biologię... Być może analiza psychoseksualna pary pomogłaby w zrozumieniu sytuacji, bez wizyty, a raczej wizyt u specjalisty się jednak tego nie dokona. Zajście w ciąże od kontaktów w okresie menstruacji jest bardzo mało prawdopodobne. Życie seksualne w periodzie nie jest z punktu widzenia sanitarnego w pełni bezpieczne, choć w praktyce nie tak rzadkie. Pozdrawiam. JW, blog.seksuologia.com

Specjalista psychiatrii i seksuologii z wieloletnim doświadczeniem w tych dziedzinach. Pełnił funkcję Konsultanta Regionalnego Medycyny Seksualnej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego oraz członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
0

Witam Panią,

Trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie, gdyż przyczyn opisanego stanu może być bardzo wiele- zarówno biologicznych, jak i psychologicznych. Brak ochoty na seks w dni płodne wydaje się dość zastanawiajacy i może na niego rzutować szereg czynników biologicznych, ale także psychologicznych. Czy jest Pani w pełni przekonana do planowanego macierzyństwa? Jesli wokół tego tematu odczuwa Pani jednak "dużą ambiwalencję" może to wpływać na obniżenei libido w dni płodne. Drugim wytłumaczeniem opisywanego stanu możę być znaczny lęk przed porażką ( brakiem ciąży), co może prowadzićdo unikania współzycia w czasie dni płodnych. Dobrze będzie jeśli zgłosi się Pani na konsultację do psychoterapeuty wyspecjalizowanego w psychoterapii niepłodności lub innego psychologa,który współpracuje z lekarzami ginekologami.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety