Niechęć do seksu w małżeństwie

Mojego męża znam od 17 lat, 7 jesteśmy małżeństwem. Mam 32l. Od początku seks był rzadko, ale mąż zawsze tłumaczył, że nie chce mieć dzieci, więc od 12lat biorę tabletki i nadal seks raz na 3-4 miesiące, wymuszony przeze mnie. Postawiłam mężowi ultimatum -seksuolog albo rozwód.Mąż nie pójdzie-uważa, że nie ma problemu, bo mnie kocha. Ogólnie jest czuły, przytula mnie, zapewnia o miłości ciągle. Co robić jeżeli on nie chce się leczyć, nie chce o tym rozmawiać? Tkwić mimo braku tego, co ważne?

Dzień dobry!

To bardzo trudne pytanie i niestety (albo na szczęście) nikt nie zna na nie odpowiedzi. Ta odpowiedź jest w Pani. Psycholog/ psychoterapeuta może jedynie towarzyszyć Pani w poszukiwaniach.
Seks 3/4 razy do roku rzeczywiście świadczy o bardzo niskim libido męża lub innych poważnych i głębokich przyczynach zaniku współżycia. Dla części kobiet jest to sytuacja, z którą nie są w stanie się pogodzić, nie wyobrażają sobie życia bez seksu i rozstanie okazuje się jedynym rozwiązaniem. Dla innych, inne zalety i wartości małżeństwa są ważniejsze niż seks i dostosowują się do niskich/ braku potrzeb partnera. Zastępstwem seksu małżeńskiego może być wtedy masturbacja lub romans pozamałżeński.
Od Pani zależy, w której z tych grup kobiet się Pani odnajdzie.

Warto też nie porzucać całkowicie nadziei, że będzie jeszcze możliwa wspólna wizyta u seksuologa i odkrycie przyczyn niechęci męża do seksu. Chyba że rzeczywiście ma Pani poczucie, że ten stan "oczekiwania" i starań trwa już u Pani zbyt długo, a rozmowy z mężem latami nie przynoszą żadnej zmiany.

Pozdrawiam!

Potrzeby intymne, seksualne są jednymi z podstawowych potrzeb, choć kształtują się na różnym poziomie u różnych osób. Jeśli jednak ma to wpływ na Państwa relację (oddalanie się od siebie, poczucie odrzucenia, nieatrakcyjności itp)- warto na tym pracować. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy psychoterapii par i małżeństw. Przyjrzenie się co naprawdę jest źródłem zahamowań czy trudności pozwoli pracować nad zmianą.