Niechęć do szkoły u dzieci w wieku 11 i 13 lat

Dzieci w wieku 13 i 11 lat nie chcą chodzić do szkoły. Wychowuje je tylko matka,ojciec nie interesuje się wcale. Matka szuka pomocy u psychiatrów, psychologów , ale dzieci nie słuchają porad . Nie chcą wchodzić z domu.Nic się nie zmienia. Jak namówić je do szkoły??jakie są rozwiązania poza nauczaniem w domu????bardzo proszę o odpowiedz. Ale Zadaje pytanie jeszcze raz żeby móc poznać te inne rozwiązania . Pozdrawiam

Witaj ponownie,
dzieci nie mogą nie chodzic do szkoły,więc proponuję ,by Pani lub matka sama zwróciła się z problemem do odpowiednich władz oświatowych/kuratorium/ew.bezpośrednio do dyrektora szkoły macierzystej z prosba o pomoc.Tutaj nienchodzi tylko o naukę dzieci ale o wzmocnienie matki,która powinna jasno określić swoją wolę wobec nich i nie dopuszczać do dominacji nieletnich.Mozna dzieciom wyjaśnić swoje zdanie i oczekiwania i równocześnie zaznaczyć,że istnieją określone konsekwencje obecnej sytuacji/np.pozbawienie lub ograniczenie matce władzy rodzicielskiej z powodu niewydolności wychowawczej/.Jeżeli jest na to gotowa-powinna podjąć ryzyko rozmowy z dziećmi na ten temat,jeżeli nie-niech korzysta z pomocy psychoterapeuty,by się wzmocnić,gdyż to może być problem jej lęku przed opuszczeniem domu przez dzieci,a więc,ze to nie ona jest dla nich źródłem wsparcia,lecz odwrotnie-one dla niej.Wówczas jest możliwe,że dzieci w niej to zauważają i stosują wobec niej szantaż.
Pozdrawiam

Pytanie czy niechęć jest wynikiem chwilowych trudności, niepowodzeń szkolnych, trudności wychowawczych matki czy jest przejawem fobii szkolnej? Diagnoza w tej sytuacji określiłaby kierunek działania. Warto skonsultować się ze szkołą i poradnia psychologiczno-pedagogiczna współpracująca ze szkoła, do której uczęszczają dzieci (być może tez konieczna będzie pełna diagnostyka w poradni)

Dzień Dobry. Ważne jest, żeby poznać przyczynę niechęci dzieci do szkoły, dlatego zalecam przebadanie dzieci w poradni psychologiczno- pedagogicznej. Jednak niezależnie od wszystkiego mama potrzebuje wsparcia. Trudno jest samej wychowywać dzieci, szczególnie jak wchodzą w okres nastoletni.Gorąco polecam zajęcia 'Szkoły dla Rodziców", gdzie rodzice uczą się, jak stawiać dzieciom granice, jak zachęcać je do współpracy o odpowiedzialności i jak się z nimi "dogadywać". Cykl zajęć obejmuje 10 spotkań grupowych. Warto poświęcić ten czas, bo efekty są zazwyczaj bardzo pozytywne.
Pozdrawiam.MM