Nieco zwężone szpary stawów biodrowych w części środkowej

nieco zwężone szpary stawów biodrowych w części środkowej. Zagęszczenie podchrzęstnej warstwy kości w stropach panewek. Mam 38 lat. Praca fizyczna.

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Opisane zmiany w badaniu RTG wskazują na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych. Do rozwoju choroby zwyrodnieniowej przyczynia się m.in. ciężka praca fizyczna, narażanie stawów na duże obciążenia, urazy mechaniczne, nadwaga, ale również predyspozycje genetyczne. Zalecane są zabiegi fizykalne oraz ćwiczenia rehabilitacyjne, które pozwolą na spowolnienie rozwoju zmian zwyrodnieniowych, poprawią funkcję stawu oraz wpłyną na lepsze odżywienie chrząstki stawowej. Korzystny wpływ na chrząstkę ma również przyjmowanie preparatów zawierających w swoim składzie glutaminę. Zalecam Panu wizytę u lekarza ortopedy, który zaproponuje najbardziej właściwe w Pana przypadku postępowanie.