Niedobór antytrypsyny A1

Mój wnuk choruje na niedobór antytrypsyny a 1,jak wyczytałam jest to choroba genetyczna.Prosiłabym bardzo o wyjaśnienie mi,kto jest nosicielem chorego genu,ojciec cy matka,jak również,jak leczyć dziecko z taką chorobą.Wnuk ma obecnie 16 lat i jak ją leczyć,żeby jak najmniej było z powodu tej choroby komplikacji. Dziękuję

Lek. Tomasz Budlewski

A jakie dziecko ma objawy? bez badania lekarskiego ciężko jest coś więcej powiedzieć. co do dziedziczenia jest autosomalne recesywne co oznacza że nie jest związane z płcią i najprawdopodobniej oboje rodzice mają gen choroby która u nich nie jest widoczna. może także być świeża mutacja niezależna od genów rodziców.