Niedobór płytek w wyniku badania krwi

Witam. Właśnie odebrałam wyniki krwi i nie rozumiem co może oznaczać niedobór płytek gdzie mam 105 a norma jest 144-400 ,natomiast MPV jest podwyzszona bo 12.2 gdzie norma wynosi 8.2-11.9. Co to może oznaczać? Badanie było robione automatycznie nie rozmazem mikroskopowym.Tylko proszę nie kazać mi powtórzyć badanie aby zrobić je rozmazem mikroskopijnym bo wtedy jest dokładniejsze tylko uzazasadnic jakie mogą być tego przyczyny. Z "góry" dziekuje! Barbara.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyczyną małopłytkowości może być:
zmniejszone wytwarzanie płytek, nadmierne niszczenie płytek lub
przyczyny złożone lub nie do końca wyjaśnione. Podwyższone MPV potwierdza problem z płytkami jednak MPV bywa fałszywie zawyżony z powodu zlepiania się płytek krwi w pobranej próbce w agregaty liczone przez automat jako jedna duża płytka. Warto zgłosić się do internisty.