Niedobór witamin a popękane usta

Witam, moja żona od tygodnia ma popękane kąciki ust i usta od połowy w lewo i prawo są nie popękane tak jak kącik ust lecz są suche i uczucie jest takie jak by były poparzone. Żona próbowała to złagodzić maścią i pomadką do ust lecz to nie przynosi porządnego skutku. Może jakiś witamin jej brakuje? Czy może tak być, że popękane usta oznaczają niedobór witamin? Jeżeli tak to jakich? Jak można zapobiec pękaniu ust? A może popękane usta świadczą o jakimś schorzeniu? Jeżeli tak to o jakim? Jakie badania żona powinna wykonać? Co mogłoby pomóc na popękane usta? Może jakaś specjalna maść, krem lub suplement diety? Jak to złagodzić?  proszę o pomoc i serdecznie pozdrawiam Wojtek

Witam, przyczyn spierzchniętych czy popękanych ust może być wiele np. stany chorobowe, gorączkowe, zimno, wiatr , słońce, ogrzewanie potoczne lizanie warg, słone potrawy nierzadko powodem jest niedobór witamin najczęściej witaminy B2 oraz wit.A . Warto wzbogacić swoją dietę odpowiednimi suplementami witaminowymi, stosować na usta np. tzw okłady z miodu naturalnego lub smarować je olejkiem kokosowym . Kondycję ust dobrze poprawiają preparaty do modelowania ust na bazie kwasu hialuronowego stosowane w gabinetach medycyny estetycznej .
Pozdrawiam serdecznie
MO

Dzień dobry,

Suplementacja wit B2 będzie jak najbardziej wskazana. Ponadto warto zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację ust - delikatny peeling i posmarowanie ich miodem też może okazać się pomocne.

Pozdrawiam