Niedobór żelaza a poziom hemoglobiny w normie

Czy możliwe że mimo znacznego niedoboru żelaza hemoglobina jest w normie? Nie mam siły,ciągle mi slabo, mam blada cerę,since pod oczami i wypadają mi włosy. Czy jajka i wieprzowina będą dobrym źródłem dla uzupełnienia żelaza? Nie znoszę watrobki,kaszy itp.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Lek. Katarzyna Szymczak
79 poziom zaufania

Jest to możliwe, dobrym źródłem żelaza jest czerwone mięso, żółtko jaja, natka pietruszki, orzechy, suszone morele.
Pozdrawiam

0

Produkty pochodzenia zwierzęcego takiej jak wieprzowina, wołowina, jajka są dobrym źródłem żelaza, natomiast z produktów roślinnych zawierających żelazo można wymienić nasiona roślin strączkowych, natkę pietruszki, kakao, orzechy, jednak należy zwrócić uwagę, że żelazo zawarte w produktach roślinnych jest słabiej przyswajalne. Biodostępność zwiększają natomiast witamina C i fruktoza. Produkty bogate w witaminę C to: czerwona papryka, natka pietruszki, brokuły, czarna porzeczka, aronia i owoce cytrusowe.
Warto również pamiętać, że związki takie jak taniny (zawarte w herbacie, czekoladzie) oraz fityniany (obecne w produktach zbożowych z pełnego przemiału) utrudniają wchłanianie żelaza.
W Pani przypadku istotna jest również przyczyna niedoboru żelaza - czy wynika to ze źle zbilansowanej diety, czy może zaburzeń wchłaniania, współistniejących chorób itp.

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
78 poziom zaufania

Witam serdecznie,
Zalecam włączyć do jadłospisu produkty, będące źródłem dobrze przyswajalnego żelaza, tj. produkty pochodzenia zwierzęcego, a w szczególności czerwone mięso, jaja i podroby. W celu zwiększenia biodostępności tego pierwiastka z produktów pochodzenia roślinnego, należy spożywać je z warzywami i owocami, które są dobrym źródłem wit. C. Ponadto zalecam moczyć w wodzie płatki, orzechy i inne nasiona przed ich spożyciem, ponieważ obecne w nich substancję anty odżywcze, ograniczają dostępność żelaza.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/zelazo-zelazny-skladnik-w-naszej-diecie.html?c=9

W dniu 29 lipca 2016 16:38 użytkownik MójDietetyk.pl - Monika Frank <monika.frank@mojdietetyk.pl> napisał:

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty