Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 3 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy hormonalne kobiet

Szanowna Pani,

Jeśli stosowała Pani długotrwale sterydy, szczególnie w dużych dawkach, wówczas nie wolno ich nagle odstawiać. Proszę skontaktować się z endokrynologiem, który zaleci Pani odpowiednie postępowanie. Warto oznaczyć sobie stężenie kortyzolu i ACTH we krwi rano na czczo, jeśli stężenie kortyzolu wyniesie < 10 mcg/dl, wówczas powinna Pani stosować leczenie substytucyjne i ew. stopniowo je redukować pod ścisłą kontrolą endokrynologa. Nagłe odstawienie leczenia może grozić przełomem nadnerczowym, dlatego dobrze byłoby , gdyby skontaktowała się Pani jak najszybciej z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety