Niedoczynność tarczycy a ćwiczenia na WF

Moja 10 letnia córka ma stwierdzoną niedoczynność tarczycy ( choroba hashimoto). Na lekcjach wf musi biegać na czas, skakać w dal i wykonywać inne sprawnościowe ćwiczenia. Po których jest bardzo zmęczona i jak mówi wykonanie ich sprawia jej trudności i zawsze jest ostatnia. W IV klasie do której chodzi są też zajęcia na basenie. Proszę o odpowiedź czy przy jej schorzeniu może ćwiczyć na wf i basenie czy powinna mieć zwolnienie. Córka przyjmuje euthyrox n 25
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zwolnienie z WF spowoduje jedynie przytycie córki, pogorszenie i tak obniżonej aktywności, a co za tym idzie spowoduje, że zostanie za "innymi" z klasy jeszcze bardziej w tyle.
PRZY NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY WYSIŁEK FIZYCZNY JEST JAK NAJBARDZIEJ ZALECANY!
Obniża on ryzyko otyłości, cukrzycy i hipercholesterolemii w przyszłości, co ma kluczowe znaczenie w przypadku prewencji chorób sercowo-naczyniowych.
Jeśli córka czuje się bardzo zmęczona po zajęciach warto skonsultować się z endokrynologiem i sprawdzić, czy dawka Euthyroxu jest wystarczająca.
Jednak zwalnianie córki z WF może jej wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Należy także poinformować nauczyciela WFu, że córka choruje na chorobę Hashimoto i ma niedoczynność tarczycy.
Nauczyciel dzięki tej wiedzy będzie mógł lepiej przyjrzeć się ćwiczeniu córki i ewentualnie zmodyfikować intensywność ćwiczeń.