Niedoczynność tarczycy a dieta

Mam 46 lat, 170 cm i 66 kg. Niby nie jest źle, ale gdy uwzględnić, że 03.01.2011 ważyłam 62kg, 05.03 ważę 64,9kg a 06.03 już 66,3kg (ważę się przed śniadaniem) to już można zrozumieć moją rozpacz. Wiem, że błędem są nieregularne posiłki (wstaję o różnych godzinach, niebawem potem jem śniadania, ale nie wytrzymuję dłuższych przerw niż 1-2 godz). Bardzo lubię owoce (zimą gł. jabłka, grejpfruty) i warzywa, ryby, nabiał, razowe pieczywo, kasze. Staram się urozmaicać dietę ale wciąż tyję... pogubiłam się i nie ufam już swojej intuicji ani wiedzy w tej dziedzinie Nie jadam batoników, chipsów, nie pijam piwa (sporadycznie lampka wina), rzadko jadam schabowe, pizzę. To tycie zabiera mi radość życia, wciąż myślę to mogę zjeść, czego nie, kiedy i ile ... dręczę siebie i najbliższych ... to takie bolesne. Błagam pomóżcie mi stworzyć zdrowy dla mnie jadłospis, przepisy (w internecie znajduję ogólniki) i wrócić do wagi 60kg.

Witam,

Obecność różnych schorzeń jak niedoczynność tarczycy wymaga leczenia. Przy takiej chorobie utrata masy ciała jest utrudniona, jednak nie niemożliwa. Radzę udać się do dietetyka, który przeanalizuje Pani sposób odżywiania i historię choroby, dzięki czemu będzie mógł ułożyć odpowiedni jadłospis. Stosowanie diety na własne rękę w Pani przypadku może być nieskuteczne.

Mimo to polecam również zapoznanie się z podstawowymi zasadami zdrowego żywienia, których Pani nie przestrzega: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki Pomogą one w zrozumieniu błędów i wyeliminowaniu ich.

Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów regulujących przemianę materii, dlatego niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołującą dolegliwości metaboliczne. Jej leczenie polega na podaży hormonów oraz zwiększonej dawki jodu. Jod znajduje się przede wszystkim w rybach morskich i owocach morza, a także w soli jodowanej (uwaga- nadmiar soli może wywołać nadciśnienie tętnicze). Źródłem jodu mogą też być wody mineralne (informacja o zawartości znajduje się na etykiecie).
Do substancji wolotwórczych, których należy unikać zalicza się: kapustę, kalafior, brukselkę, soję, rzepę, brukiew, orzeszki ziemne i gorczycę. Należy również uważać na brokuły. Przy niedoczynności tarczycy należy też zwiększyć podaż białka, które zwiększa przemianę materii. Należy wybierać chude lub półtłuste produkty mleczne.Więcej informacji udzieli Pani lekarz.

Dodatkowo muszę podkreślić, że Pani masa jest w normie i nie musi się Pani odchudzać. Jeśli odczuwa Pani dyskomfort z obecną masą ciała oraz w przyszłości chce Pani uniknąć nadwagi proszę zwrócić uwagę na codzienną aktywność fizyczną. Niestety leki hormonalne z reguły powodują wzrost masy ciała, dlatego trudno jest to całkowicie kontrolować.
Równie ważna jest aktywność fizyczna. Polecam ćwiczenia fizyczne, wykonywane przynajmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut. Proszę zacząć od 15 minut ćwiczeń siłowych, a po tym czasie przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper/wchodzenie po schodach). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średnio intensywnie przez minimum 30 minut. Proponuję ćwiczenia siłowe, które znajdzie Pani na naszej stronie.

Pozdrawiam.

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl