Niedoczynność tarczycy a leczenie i przytycie

Witam. Jestem mam na imię Ola i mam 22 lata. Mój problem dotyczy niedoczynności tarczycy oraz nagłego przyrostu wagi. Mam 177 cm i waże 64 kg, a jeszcze 2 miesiące temu ważyłam niecałe 60kg. Niedoczynność tarczycy wykryto u mnie w czerwcu i od tej pory biorę lek euthyrox n50 i zastanawiam się czy od tego mogłam przytyć? Moja dieta jest taka sama jak wcześniej, a na nogach i brzuchu pojawiło się duzo rozstępów zaznaczę, ze cwiczę codziennie po 30 minut.

Witam, niedoczynność tarczycy powoduje spadek metabolizmy a co za tym idzie, mniejsza popyt na kalorie - dlatego też mogła Pani przytyć. Warto zwiększyć aktywność fizyczną i dokładnie przeanalizować swoją dietę - aby wykluczyć nawet najmniejsze błędy żywieniowe - natomiast co do ćwiczeń to 30min dzienie to za mało - powinno pbyć w Pani przypadku conajmniej 45min-1h.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Rozstępy, które Pani zaobserwowała z pewnością sa spowodowane nagłym wzrostem wagi. Niestety niedoczynność tarczycy wpływa na spadek przemiany materii i wzrost kilogramów. Dodatkowo lek który Pani zażywa może spowodować gromadzenie się płynów w organizmie.
Proszę odpowiednio zbilansować swoją dietę i zjadać 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3 godziny dzięki czemu przemiana materii przyspieszy. Ograniczać tłuste potrawy oraz produkty o wysokiej zawartości cukru. Zwiększy Pani również intensywność fizyczną gdyż organizm spala tkanke tłuszczową dopiero po pół godzinnych ćwiczeniach.
Podsumowując musi Pani zadbać o lepszą dietę, pic duża ilosc czystej wody mineralnej oraz zwiększyć czas wysiłku fizycznego
Powodzenia !!
Mgr Joanna Wasiluk

Witam. Niestety niedoczynność tarczycy zaburza przemianę materii, co skutkuje tyciem, nad którym trudno zapanować mimo, że je się normalnie. Hormony panują nad wszystkimi funkcjami naszego ciała- również na tempo przemiany materii. Na szczęście poznałaś przyczynę swojego tycia i rozpoczęłaś leczenie. Jak już lekarz ustabilizuje poziom hormonów na prawidłowy, to wtedy wszystko będzie dobrze. Nie powinnaś dalej przybierać na wadze. Może to troszkę potrwać zanim ustali odpowiednią dla Ciebie dawkę. Potrzeba cierpliwości. Teraz lepiej się przypilnować, odżywiać się regularnie i zdrowo, tak, żeby wrócić do swojej stałej wagi- 60kg. Aktywność fizyczna na pewno pomoże. Rozstępy mogą być też wynikiem zaburzeń hormonalnych- porozmawiaj na ten temat ze swoim endokrynologiem.